„Cílem celé akce je připomenout dětem i dospělým poutavé regionální pověsti a ukázat, že návštěva památky může znamenat nejen poučení, ale i příjemnou zábavu pro celou rodinu," vysvětluje ředitelka Jihomoravského muzea Vladimíra Durajková.Právě muzeum Cornštejn spravuje a každoročně zříceninu zpřístupní začátkem června.

„Nápad na netradiční zahájení turistické sezóny spojené s oslavou Mezinárodního dne dětí jsme měli již dávno, teprve letos se nám však podařilo jej dovést do konce," vysvětlila muzejní pracovnice Monika Mažárová s tím, že poklad ukrytý v patnáctém století opustí nyní po letech hradní studnu.

Bílá paní ukáže na Cornštejně cestu k pokladu.

„Výprava za cornštejnským pokladem se uskuteční v sobotu, a to od půl čtvrté do půl sedmé odpoledne. Za pokladem dovede děti samotná Bílá paní. Nešťastná manželka pana Hynka z Lichtenburka totiž ukončila svůj život z žalu nad ztrátou manžela a od té doby se prý tu a tam prochází po hradbách," doplnila Mažárová.

Jen Bílá paní zná tajemné kouzlo, jak poklad ze studny vyprostit. „Kromě ozvláštněné prohlídky hradu s Bílou paní bude pro děti připravena také výtvarná dílna či různé soutěže. Hon za pokladem neohrozí ani nepříznivé počasí, protože máme připravenu variantu do deště. Pláštěnka s sebou se však rozhodně neztratí," doporučila.

Jak doplnila, nejsnadnější cesta na Cornštejn je autem. „Odstavné parkoviště řidiči najdou asi půl kilometru od zříceniny směrem na Lančov," doporučila muzejní pracovnice.