Téměř vjezd do vykřičené čtvrti nebo alespoň zábavního parku pro dospělejší návštěvníky připomíná hlavní silnice ze Znojma směrem ke státní hranici s Rakouskem. V každém případě patří k místům, kde cesty na Znojemsku nejhustěji lemují billboardy a jiné poutače. Úřady o jejich počtu a legálnosti nemají přehled. Podle odborníků ruší řidiče i další druhy reklam.

„Silnice první třídy jsou v naší správě, ale počty a rozmístění reklamních ploch sečtené nemáme. Takovými údaji disponujeme jen u dálnic. Audit, který by zmapoval situaci na silnicích první třídy jsme dosud nezadávali,“ sdělila Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic.

Hlas odborníka je přitom jednoznačný. „Billboardy k silnicím, zejména vyšších tříd, podle mého názoru rozhodně nepatří. A pokud je tam někdy někdo povolil, byla to jednoznačně hrubá chyba,“ řekl šéf jedné ze znojemských autoškol Dalibor Neuschl. Vedle silnice na Hatě a některých dalších úseků silnic první třídy poukázal ještě na další problém. „Velmi nevhodná je i svítící reklama na znojemských městských lázních. Ostře bliká a odpoutává pozornost řidiče od blízkého přechodu a světelné signalizace, “ dodal.

Reklamní plochy jsou podle něj rizikem zejména pro zkušenější řidiče. „Žáci v autoškole zpravidla mají plné ruce práce se samotným řízením. Velkoplošné reklamy a podobně mohou rozptýlit spíše pozornost zkušených řidičů, kteří víc sledují své okolí, ovšem ne vždy tak, jak by měli,“ poznamenal dlouholetý učitel autoškoly.

Vedoucí znojemského dopravního inspektorátu Robert Pešek si v souvislosti s poutači vzpomněl na jedinou nehodu. „Před zhruba dvěma lety narazilo auto do billboardu u Grešlového Mýta. Obecně řečeno, s nehodami kvůli billboardům na Znojemsku v posledních letech vážnější problémy nemáme,“ uvedl Pešek.

Doplnil, že policisté se v mezích svých možností snaží udržet kolem silnic základní pořádek. „Ovlivňujeme, co ovlivnit můžeme. Usilujeme o to, aby vzdálenost od silnice odpovídala normám, případně aby stavebník místo opatřil svodidly. Pokud některé billboardy vyrostly vysloveně načerno dávali jsme podněty příslušným úřadům. Bohužel bez valného výsledku, “ dodal policista. Upozornil přitom, že například do vzhledu samotných poutačů už policisté mluvit nemohou. „Nechtěli jsme například billboardy po obou stranách, ale jen vpravo, pokud možno pouze s jednoduchým textem či logem. Ale to už jsou věci, kde můžeme jen radit, ne požadovat,“ podotkl vedoucí.

U silnic druhých a třetích tříd se s billboardy řidič setká jen výjimečně. „Snažíme se mít kolem cest co nejmenší počet reklam. Navíc očekáváme novelizaci zákona, který tento problém řeší,“ řekl vedoucí znojemského odboru dopravy Pavel Liška. Dodal, že zásadní problémy s billboardy u silnic druhých tříd na Znojemsku neevidují.