Zcela nová fasáda, zastřešení a zásadní úpravy interiérů čekají ještě letos budovu na náměstí Svobody, kterou lidé znají jako Bílý dům. Rekonstrukce spolkne na sedmdesát milionů korun. Rozsáhlá oprava nemá mít prakticky žádný vliv na chod finančního úřadu ani úřadu práce, které v budově sídlí.

V minulosti se přitom uvažovalo o tom, že by všichni státní úředníci mohli ve Znojmě sídlit v nevyužívaném Louckém klášteře, který je v rukou státu. „My jsme sice přemýšleli o přesunutí úředníků do Louckého kláštera, pak se však začal komplikovat bezúplatný převod na město. Dnes je otázka podobného využití kláštera bezpředmětná, protože jsme o bezúplatný převod přestali usilovat,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda.
Malou část z rozsáhlého objektu kláštera zatím využívá Znovín Znojmo.

„Používáme dvě patra, ve kterých jsme v nájmu. Ty bychom chtěli získat do vlastnictví, o další prostory nemáme zájem,“ uvedl ředitel společnosti Pavel Vajčner. Doplnil, že společnost bude jen ráda, když klášter získá další využití.

Takzvaný Bílý dům na náměstí Svobody, starý teprve tři desítky let, vážně ohrožuje chodce a znepříjemňuje práci úředníkům.

„Budova je téměř v havarijním stavu. Opravit se musí její plášť, střecha a okna. Do objektu zatéká a opadávají keramické obklady, které tvoří část fasády,“ uvedl Jakub Haas z oddělení komunikace Ministerstva financí. Potvrdil, že předběžný odhad nákladů na rekonstrukci celého objektu je sedmdesát milionů korun. „Na základě dohody se na nákladech rekonstrukce budou podílet Ministerstvo financí a Ministerstvo práce a sociálních věcí,“ upřesnil Haas.

Kvůli značnému úniku tepla potřebuje objekt nový plášť. „Navíc opadávající obklady ohrožují chodce. Kompletně nová bude střecha a okna. Další rekonstrukce se dotkne rozvodů vody a elektřiny a také kotelny,“ upřesnil ředitel znojemského úřadu práce Čopf.

Místo bývalého sálu by měly být nové kanceláře pro úředníky, kteří dnes sídlí na náměstí Armády.

Zahájení prací na rekonstrukci Bílého domu je naplánováno na v polovinu letošního roku, její dokončení by v optimálním případě nemělo přesáhnout konec roku 2009.