Na začátku ledna koupila v dražbě areál i haly za třiatřicet milionů firma Zucca se sídlem v Brně. Nyní je již zapsaná jako vlastník v katastru nemovitostí. „V Karlově budeme dále provozovat bioplynovou stanici a plánujeme modernizaci provozu. Vše jde velmi pomalu a překvapilo mě velké papírování," podotkl zástupce společnosti Zucca Ivan Tomášek s tím, že pokud nebude mít vážný důvod k propouštění, stávající zaměstnance si ponechá. Zda bude přijímat další lidi, nedokázal však odhadnout. „Jsme teprve na začátku," konstatoval šéf firmy Tomášek.

Zda bude přijímat další lidi, nedokázal však odhadnout. „Jsme teprve na začátku," konstatoval šéf firmy Tomášek.

Podle hrádeckého starosty Ondřeje Kubice, v katastru jehož vesnice stanice stojí, je nyní čeká dořešení administrativních záležitostí. „Musíme dořešit evidenční číslo, jak mě požádal nový majitel. Nesetkali jsme se, pouze se se mnou spojit telefonicky," naznačil Kubic s tím, že poslední tři roky stanice funguje lépe, než tomu bývalo. „Tehdy to byla téměř kafilérie, a ve velkém si stěžovali například okolní vinohradníci. Ale stále to ještě není ono a zápach je čas od času cítit. V areálu a na polích kolem bioplynky je bahno a válí se tam odpadky. Snad dá nový majitel vše do pořádku," uvažoval Kubic.

Podobného názoru byl i starosta Velkého Karlova Bronislav Prudký. „Snad vše poběží bez problémů," doufal Prudký.

Lidé v Karlově sledovali dění kolem prodeje se znepokojením. „Po vsi se šířily různé neověřené informace, ale nikdo nic nevěděl. Já sám nejsem proti podnikání, ale lidé musí dodržovat stanovené technologie. Nyní je bioplynka občas cítit a v létě jsem viděl nákladní auta, jak vozí vedlejší produkty až k Miroslavi na pole kolem státní silnice," podotkl aktivista Bohumil Nejezchleb, který proti stanici dlouhé roky protestoval a vedl občanské sdružení Za životní prostředí Velkého Karlova. Na základě špatných zkušeností právě z Velkého Karlova odmítli v minulých letech lidé výstavby bioplynových stanic třeba v Oblekovicích, Moravském Krumlově nebo Jevišovicích.

Licenci získala stanice v roce 2006 a vybudovala ji firma Zevo za sto osmdesát milionů korun. Bioplynka byla ve své době největší takové zařízení ve střední Evropě. Měla být vzorovou ukázkou moderní a čisté technologie. Brzy se však objevily stížnosti na zápach. Starostové okolních obcí proti stanici protestovali a sepsali dopis na Českou inspekci životního prostředí. Připojili se tak aktivistům. Provozovateli nakonec udělila inspekce pokuty v celkové výši čtrnáct milionů korun. Důvodem bylo chybějící povolení a také zpracovávání živočišných zbytků.