Právě společnost Zevo označuje dražební vyhláška jako dlužníka a zástavce. Jestli za současnou situací stojí několikamilionové pokuty, které provozovateli stanice v minulých letech udělila inspekce životního prostředí, však zástupci firmy nepotvrdili.

Za překvapivou informaci označil chystanou dražbu starosta Velkého Karlova Bronislav Prudký. „Je to pro mě nová zpráva, každopádně bych uvítal, aby stanice fungovala v souladu se zákonem," podotkl Prudký s tím, že bioplynka se nachází na katastru Hrádku.

Hrádecký starosta byl podobného názoru, jako jeho kolega Prudký. „Nemám nic proti bioplynové stanici, ať tady klidně zůstane, když už ji jednou zbudovali. Měla by ale fungovat podle stanovených pravidel," naznačila starosta Hrádku Ondřej Kubic. Jak dodal, Karlov nadělal negativní reklamu bioplynovým stanicím obecně. Na základě špatných zkušeností a obtěžujícího zápachu totiž odmítli lidé výstavbu obdobného zařízení v Oblekovicích, Jevišovicích nebo třeba v Moravském Krumlově.

Ve Velkém Karlově zjistila inspekce životního prostředí opakovaně porušení právních předpisů a udělila firmě pokuty přesahující částku čtrnáct milionů korun. Společnost Zevo provozovala stanici bez příslušného povolení a jedna z hal navíc zpracovávala i vedlejší živočišné produkty. Starostové okolních obcí adresovali také petici na ministerstvo životního prostředí a Bohumíra Radu nominovali aktivisté z organizace Děti země na ekologickou anticenu Ropák roku 2008.