Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bioplynka v Karlově zaplatí pětimilionovou pokutu

Jevišovice, Praha /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Ministerstvo životního prostředí potvrdilo pětimilionovou pokutu dceřiné společnosti Agrodružstva Jevišovice. Pro bioplynovou stanici má být sankce likvidační.

8.1.2009 1
SDÍLEJ:

Živočišné zbytky z bioplynové stanice ve Velkém Karlově. Foto: Česká inspekce životního prostředí

Pokutu pět milionů korun a nařízení o omezení provozu potvrdilo včera bioplynové stanici Velký Karlov ministerstvo životního prostředí. Stanici provozuje společnost Zevo, dceřiná firma jevišovického Agrodružstva. Bioplynka dostala pokutu už vloni, a to za absenci integrovaného povolení. Firma se v prosinci proti sankci odvolala. A ministerstvo teď pokutu potvrdilo.

„Při kontrole v období od loňského února do července byla stanice prokazatelně provozována bez tohoto povolení. Vzhledem k tomu, že protiprávní stav trvá již od roku 2006, byla pokuta stanovena při vyšší hranici sazby,“ uvedl Oldřich Janeba z odboru vnějších vztahů České inspekce životního prostředí.

Podle zástupce jevišovického Agrodružstva Oldřicha Kukly je tak vysoká pokuta pro společnost Zevo likvidační. „Podle našich právníků by nemusela být uložena tak vysoká sankce. Pro Zevo by byla likvidační. Proti rozhodnutí ministerstva se odvoláme k soudu,“ řekl Kukla.

Při již skončeném odvolacím řízení zjistili navíc inspektoři nové přitěžující okolnosti. „Společnost Zevo realizovala svůj záměr, zpracovávat v zařízení vedlejší živočišné produkty, bez povinného posuzování vlivů na životní prostředí, v takzvaném procesu EIA,“ doplnil Janeba.

Podle Kukly ale plynou nynější problémy z toho, že v době vzniku stanice ve Velkém Karlově neexistovala přesná legislativa pro zařízení tohoto druhu. „V té době třeba ani EIA nebyla potřeba. Legislativa tehdy bioplynové stanice neznala,“ uvedl Kukla.

Při jedné z dalších kontrol zjistila inspekce životního prostředí i nedostatky z hlediska ochrany vod. Jednalo se o nedostatečné zajištění zpevněných ploch, umožňující únik závadných látek. „To jsme odstranili. Na všechny nynější připomínky ale mohl kdokoliv upozornit už při kolaudaci objektu. Tenkrát ale nikdo připomínky neměl,“ podotkl Kukla.

Podle něj už společnost odstranila i zdroj zápachu. „Minimálně od září už tam skutečně smrad není. Zpracování vedlejších živočišných produktů jsme omezili,“ dodal.

Zevo se proti pokutě bránilo v odvolání tvrzením, že integrované povolení nepotřebovalo, neboť zpracovávalo méně než deset tun vedlejších živočišných produktů za den. Na to se integrované povolení nevztahuje. „Inspekce životního prostředí tuto skutečnost nepovažuje za věrohodnou a trvá na svém rozhodnutí. Inspekce současně nařídila významné omezení provozu stanice,“ doplnil Janeba.

„Omezení provozu by mělo rovněž zásadní vliv na ekonomiku společnosti. I proti tomu se proto odvoláme,“ reagoval Kukla.

„Inspekce jako jediná jedná. Hygieniky a kraj marně vyzývám, aby zahájili řízení ve své kompetenci,“ reagoval na rozhodnutí ministerstva dlouholetý kritik provozu stanice Bohumil Nejezchleb.

Podle jeho mínění zapůsobila i petice, kterou loni proti stanici podepsali zástupci některých okolních obcí. „Bohužel na samotném provozu se to zatím neprojevilo. Páchne dál a po nocích stále přijíždějí kamiony s živočišnými zbytky,“ dodal Nejezchleb.

Rozhodnutí inspekce uvítal i starosta Hrádku Ondřej Kubic. „Jsem rád, že to neusnulo. Je vidět, že přece jen nějaké páky na ovlivnění provozu bioplynové stanice jsou,“ řekl starosta.

Podle jeho mínění páchne nyní stanice méně a menší je také provoz aut, která do ní navážejí materiál. „Ovšem nevíme, co přinese léto. Proto nelze usnout na vavřínech. Provozovatel si musí uvědomit, že nemůže pořád podnikat na úkor lidí v okolí a stále je obtěžovat zápachem z nesprávně provozované stanice,“ dodal Kubic.

DANIEL SMOLA, MARTIN MOŠTĚK

Autor: Daniel Smola

8.1.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení