„V červenci přišlo na hlavní prohlídkový okruh o čtyři tisíce návštěvníků více než loni. Díky tomu, že jsme zvyšovali vstupné, tak i finančně jsme na tom dobře. Loni k nám zavítalo celkem sto devět tisíc návštěvníků, proto věříme, že konečná čísla budou letos ještě vyšší,“ řekl bítovský kastelán Jan Binder.

Dodal, že lidí přišlo více i díky rekonstrukci silnice do Vranova nad Dyjí. „Máme i nové internetové stránky, na kterých si mohou návštěvníci přečíst připravované novinky,“ uvedl kastelán.

Hrad nabídne i novou unikátní výstavu sbírky sedmdesáti větrných korouhviček spisovatele, novináře a sběratele Daniela Couturiera z Francie. „Korouhvičky budou od zítřka rozmístěné různě po nádvoří a když zafouká vítr, tak se všechny roztočí,“ popsal bítovský kastelán.

Na Bítově je nově otevřená i hradní zahrada. „Konají se zde vystoupení skupiny historického šermu Canimus Surdis, která předvede své šermířské a bojové umění. Její specialitou je ohňová show. Devátého a desátého srpna provede zájemce Angelika, markýza andělů osvětlenou parkánovou zahradou,“ připomněl Binder.

Na zámku pusto

Za loňskými čísly patrně zůstane jeden z nejoblíbenějších turistických cílů, Státní zámek Vranov nad Dyjí. Podle správce zámku je to důsledek špatného počasí i uzavírky průtahu Vranovem.

„U nás je situace jednoznačná kvůli silniční uzávěře. Dá se říct, že máme proti loňsku o dvacet procent návštěvníků méně. Všichni, kteří jedou od Znojma projíždí přes Bítov. Proto je logické, že tam zavítá turistů více. Ale předpokládal jsem, že propad bude ještě daleko horší,“ přiblížil situaci kastelán zámku Karel Janíček.

V srpnu se lidé mohou těšit i na bohatou nabídku výstav a kulturních akcí. „Zajímavá je například sezonní atraktivní výstava Dámský salon v kočárovně,“ pozval kastelán.

Vranovský zámek převezme pomyslnou štafetu a bude už podruhé místem konání festivalu Hradologie. „Na hudebním megavečeru zahraje Petr Bende se svou skupinou, Vlasta Redl i zpěvák Roman Dragoun,“ dodal Janíček.

Proměnlivé počasí se podepsalo i na návštěvnosti znojemského hradu i zříceniny Cornštejn. Za výsledky z lepších let letos zatím zaostal i zámek v Uherčicích.

„Sezona je dosud hodně slabá. V červenci přišlo jen tisíc lidí, což je o polovinu méně než loni. V předchozích letech jsme za celé prázdniny mívali dokonce kolem čtyř tisíc návštěvníků,“ sdělila kastelánka Eva Štěpánová.

Zámek má kromě pondělí zavřeno i v úterý. „I to může být důvodem nižšího zájmu. Letos jsme nepřipravili společně s obcí žádné kulturní akce. Dá se tedy těžko odhadnout, jaká bude návštěvnost v srpnu,“ řekla Štěpánová.
Kasteláni a správci očekávají, že více turistů snad přijde v srpnu. Ten by mohl být lepší než první polovina letních prázdnin.