Parkoviště na kopci nad hradem se už po desáté hodině dopolední začíná pomalu plnit auty. Registrační značky naznačují, že přijeli lidé z celé republiky. „My jsme přijeli ze Zlína. Byl jsem tu naposledy jako desetiletý kluk, tak se moc těším, že si zavzpomínám," svěřuje se Josef Vlašic.

Jak dodává, o výjimečné možnosti navštívit právě tento víkend hradní kapli nevěděl. „Ale to víte, že si to nenecháme ujít," usmívá se Vlašic a s rodinou vstupuje na nádvoří hradu.

Tam už přicházející turisty vítá jak kastelán Jan Binder, tak průvodkyně hradu. Lidé se dělí na skupiny. Zatímco větší část hostů odchází na prohlídku tradiční trasy hradu, menší skupinka zamíří společně s kastelánem ke hradní kapli.

Jan Binder jako správný kastelán třímá v ruce veliký svazek klíčů. Tím největším odemyká hradní kapli. „Dobrý den, vážení návštěvníci, vítám vás u příležitostí Mezinárodního dne památek a sídel na hradě Bítov, konkrétně v hradní kapli. Tu jsme právě dnes otevřeli a nabízíme vám její speciální prohlídku," vítá návštěvníky hradní kaple usměvavý kastelán.

Lidé se zájmem naslouchají kastelánovým slovům a tiše se rozhlížejí vůkol. „Tady byl původně kamenný kostel někdejšího dřevěného gotického hradu," přibližuje historii hradní kaple Binder.

Kastelán hovoří o historii kaple a o jednotlivých etapách, ve kterých ji bývalí majitelé přestavovali a upravovali.

Turisté zvedají hlavy a prohlíží si tu pestrobarevné vitráže, tam kazatelnu. Pak kastelán hovoří o varhanech nad hlavami všech přítomných. „Jsou bohužel v dost dezolátním stavu a nepoužíváme je. Varhany sem instaloval vídeňský varhanář Christopher Erler v roce 1845. O dva roky později se k nim vrátil a trošku je zmodernizoval. Obohatil je o dva nové varhanní hlasy. Fagot a takzvanou fisharmoniku, které z těchto varhan udělaly nástroj, který v českých zemích není běžný," poutavě informuje Binder.

Turisté se od kastelána dozvídají spoustu dalších zajímavostí a nevšedních detailů o hradní kapli. Když se doslechnou, že oprava varhan by vyšla na půl druhého milionu korun, jen si povzdychnou. „Takový krásný nástroj. Kdybych vyhrál, rád bych byl mecenášem, který nechá tenhle krásný kus opravit," nechá se slyšet jeden z návštěvníků kaple a očima hladí píšťaly s mramorově zeleným nádechem.

Když po půlhodince končí prohlídka kaple, turisté děkují svému průvodci a prochází se po prosluněném hradním nádvoří.

Dvojice mladých lidí se při odchodu z hradu zastavuje na skalním ostrohu nad řekou Želetavkou. „Vidíš? Támhle je soutok s Dyjí. Pak řeka pokračuje do Národního parku Podyjí už pod jménem Dyje. Je tady ale krásně. Měli jsme štěstí, vyšlo nám na ten výlet krásné počasí," ukazuje mladík své přítelkyni malebné okolí hradu Bítov.

Oficiálně začíná sezona na Vranovsku a Bítovsku sice až příští víkend, turisty však více zajímá, jaké je počasí a kde už v půlce dubna mají otevřené památky. Z Bítova odchází spokojeni.