Lidé v Bítově jsou odříznuti od světa. Nemají lékaře, školu, bankomat a teď jim zruší i poštu.

„Poštu jsme zrušili po vzájemné dohodě se starostou, který chce v budově zřídit zdravotní středisko. Chtěli jsme poštu zachovat, ale po zvážení jsme dospěli k závěru, že pošta není nijak vytížená a na Bítově budou zdarma fungovat motorizovaní doručovatelé, takže lidem starosti nepřibudou,“ řekla mluvčí pošty Dita Václavíková.

Skončila i škola

Česká pošta sice chtěla své služby na Bítově zachovat, ale ne po celý rok. A to se místnímu starostovi nelíbilo.

„Pro trvale žijící lidi by to nemělo cenu. Nemá smysl jim otevřít poštu jen v létě, když v zimě budou muset jezdit až do Uherčic nebo na Šumnou,“ sdělil Svatopluk Steffel. „Pošta je u nás v nájmu a držet jí po zbytek měsíců prostory, by pro nás bylo ekonomicky nevýhodné. Chtěli jsme tu mít služby po celý rok,“ dodal Steffel.

Zástupci obce nyní uvažují, že by v opuštěných prostorách pošty mohlo fungovat zdravotní středisko.

„Chtěli bychom, aby zde trvale ordinoval jak praktický, tak dětský lékař,“ uvedl starosta.X Nejbližší služby pošty tak budou moci lidé z Bítova využít až v patnáct kilometrů vzdálených obcích.

„Pro nás je to špatná zpráva. Musíme odvádět tržbu a teď budeme jezdit až do Uherčic. V podstatě bude jeden den zabitý cestováním,“ uvedla zástupkyně kastelána bítovského hradu Jana Binderová.

Bítov má za poslední roky doslova smůlu. „Před dvěma roky nám tu zrušili školu a teď chce skončit dokonce i zubař. Chápu, že tu má malou klientelu, ale pro nás to bude další problém,“ dodala Binderová. Podobně jsou na tom i v ostatních obcích Vranovska.

Chybí lékař

Největším problémem je absence praktického lékaře. „Jezdí sem pouze jeden den v týdnu, to bychom chtěli změnit,“ uvedl starosta Uherčic Dušan Kovář.

Lidé v malých vesnicích by si také přáli mít u svých domovů bankomat. I to je však problém. První bankomat zařídili zástupci radnice ve Vranově nad Dyjí. Jeho zřízení bylo ale velmi komplikované. „Žádali jsme bankovní společnosti několik let, ale pro ně je to nevýhodné. Všechny peněžní ústavy požaduji vysoké částky za zbudování a provoz, což si malé obce nemohou v žádném případě dovolit,“ popsal problém starosta Lubomír Vedra. Nakonec bankomat ale přeci jen v městysu mají.

„Oslovili jsme soukromou firmu, která teď sama bankomat u nás provozuje a je velmi spokojená. Máme hodně výběrů a jezdí k nám lidé až z Bítovska. Zatím je provoz zkušební s otevírací dobou informačního centra, kde je bankomat umístěný,“ doplnil Vedra.