REPORTÁŽ

Je sobota krátce po poledni a na bítovské návsi panuje čilý ruch. V parku je připravené pódium, desítky lidí postávají okolo a řemeslníci vybalují své zboží. Nechybí ručně tepané svícny, náušnice z drátků či korálků nebo písmorytec.

Oslavy Bítova začínají. Obec právě slaví své osmdesáté narozeniny, a to s velkou parádou. Krátce po jedné hodině proříznou hemžení na návsi rázné tóny dechovky a ohlásí tak příchod historického průvodu. Dominantní a nepřehlédnutelný je Jan Binder mladší v roli barona Jiřího Julia Haase.

Na diváky dýchne atmosféra třicátých let. Všichni obdivují elegantní dámy doprovázející barona. Ten míval ve skutečnosti pověst donchuána a velkorysého člověka. Při výstavbě nového Bítova se musel vzdát své hradní obory. Místní lidé si totiž usmysleli postavit novou vesnici právě na jejím místě.

Oslavy narozenin jedné z nejmladších obcí regionu se během odpoledne dostávají do plného proudu. Na pódiu symbolicky předává baron Haas základní kámen starostovi Bítova. Zábavu nenarušují ani občasné dešťové přeháňky.

Z hloučku starších žen, schovávajících se před deštěm pod stanovou celtou, je slyšet vzpomínání na podobu původní vesnice. „Starý Bítov si pamatuji. Bylo mi nějakých sedm let, chodívala jsem tam do kostela. Vesnice u vody měla své kouzlo. Tenkrát jsme bydleli v nedalekých Vysočanech. Bítov míval dvě hospody a své řemeslné dílničky tam měla spousta šikovných lidí. Býval tam obuvník, truhlář, tkadlec, řezník i porodní bába. Ze starého Bítova se vozila pošta koňmi na Šumnou," vypráví jednadevadesátiletá Marie Binderová.

Lidé to tam milovali a neradi se loučili se svými domovy. Zájmy padesáti majitelů usedlostí musely ale tehdy ustoupit plánům na výstavbu přehrady. „Pokud vím, každý si vzal s sebou něco malého na památku. Já sama jsem se přivdala do nového Bítova. Je tady také hezky, ale chybí tady to kouzlo, co míval starý Bítov," doplňuje Binderová.

Nový Bítov, jeho okolí, hrad a nádhernou přírodu kolem oslavuje ve svých dílech básník Jiří Paukert – Kuběna. Třešničkou na narozeninovém dortu bylo udělení čestného občanství obce právě tomuto básníkovi.  „Na hrad Bítov jsem přijel poprvé v devatenácti letech jako vysokoškolský student. Od té doby jsem se sem stále vracel. Bítov stvořil mě a já jeho. Je to pro mě nevysychající pramen inspirace," říká Kuběna.

Davy lidí korzují po návsi s deštníky a místa v restauraci jsou beznadějně obsazená. Lidem jakoby déšť ani nevadí a skvěle se baví. „Přišla téměř celá vesnice a vidím tady i návštěvníky z okolí. Rozmary počasí nám oslavy rozhodně nepokazí," usmívá se starosta obce René Jelínek.

Historie obce

1912 hrad Bítov získali Haasové
1912 je rozhodnuto je o výstavbě vranovské přehrady
1921 panství přebírá Jiří Julius Haas
1930 začala výstavba přehrady
1932 postaven nový Bítov
1933 stěhují se sem lidé
Zdroj: www.obecbitov.estranky.cz