„Vánoční prohlídky zámku letos nabídneme již počtvrté. Každý rok měníme téma, prohlídkovou trasu i výklad, aby si návštěvníci prohlídku užili i tehdy, když se k nám vrací. Letos prohlídky nabídneme v sobotu a neděli patnáctého a šestnáctého prosince a zaměříme je na barvy a vůně Vánoc," informoval bítovský kastelán Jan Binder.

Letos budou návštěvníci procházet vánočně vyzdobené pokoje hrabat Daunů v prvním patře hradního paláce. „Výzdobu jsme ladili do vánočních barev, tedy červené a zelené. Vonět bude františek a purpura a z hradní kuchyně dolehne vůně čaje, kávy či perníčků," láká kastelán.

Hraběcí rodina sedící u vánočního stromečku či třeba dávné sáně budou mimo jiné k vidění na vánočních prohlídkách bítovského hradu, které se uskuteční v sobotu a neděli.

Pro vánoční návštěvu bude po oba dny hrad otevřen mezi desátou hodinou dopoledne a třetí odpoledne, podle zájmu návštěvníků budou prohlídky po dvaceti až třiceti minutách.

„Zájem o vánoční prohlídky rok od roku rostl, loni jsme přivítali přes pět set padesát turistů. Letos poprvé je přihlášen dokonce i jeden zájezd o šedesáti lidech. Předpokládám tak, že i letos zavítá na Bítov hodně návštěvníků," dodal Binder.

Vánoční program chystá i správa zámku ve Vranově nad Dyjí. V sobotu nabídne předem přihlášeným účastníkům v Sále předků tvůrčí dílnu se zaměřením na vánoční květinové aranže a další ozdoby.

„V pondělí večer pak nabídneme vánoční koncert, na kterém vystoupí Trio od svatého Jakuba. Zazní instrumentální a vokální duchovní hudba od baroka po romantismus, doplněná nejznámějšími českými koledami a jinými vánočními písněmi," sdělila vranovská kastelánka Miroslava Janíčková.

Tradiční výstavu, kterou správa zámku otevírala na přelomu roku v kočárovně, letos návštěvníci neuvidí. „Bohužel jsme letos neměli na přípravu dost času, navíc nás náš rozpočet nutí ke skromnosti. Výstavu jsme proto pro letošek zrušili. Příští rok se ale chceme k tradici vrátit a výstavu opět připravit," doplnila kastelánka.

Hned tři tematické výstavy ladící k Vánocům a přelomu roku nabízí Jihomoravské muzeum ve Znojmě.

V Domě umění na Masarykově náměstí je až do počátku února příštího roku k vidění výstava nazvaná Hračky ze skříně.

Návštěvníci na ní uvidí kočárky, panenky, medvídky a další hračky, které zpestřovaly dětská léta jejich babičkám a prababičkám. Zajímavostí výstavy pak je, že většina exponátů nepochází z polic muzejních depozitářů, ale doslova ze skříní soukromých sbírek.

Do minoritského kláštera v ulici Přemyslovců mohou návštěvníci zamířit hned za dvěma výstavami. Do pátého ledna bude otevřena výstava Veselé vánoční hody aneb za tajemstvím štědrovečerního stolu.

„Seznamte se s tím, co jedli na Štědrý večer lidé na Znojemsku v devatenáctém století, s obdobím půstu a předvánočními obchůzkami ve Znojmě i okolních obcích, ale také s lákavou novoroční tabulí," pozval autor výstavy, etnograf Jihomoravského muzea Jiří Mačuda.

Celou výstavu doplní předměty, bez nichž si vánoční období lidé už ani nedokáží představit, například dobové formy a formičky, nově zrestaurované váhy na ryby, hračky, betlémy a mnoho dalších.

Výstava plná vánoční atmosféry ukazující zvyky českých i německých obyvatel Znojemska je instalována v přízemních prostorách minoritského kláštera.

V přiléhajícím malém výstavním sále kláštera je pak rovněž do pátého ledna k vidění výstavka přání novoročenek ze sbírek Jihomoravského muzea.