Kandidátku Věcí veřejných vede do nadcházejících komunálních voleb čtyřicetiletý obchodní zástupce Jan Blažek.
On i naprostá většina ostatních mužů a žen na kandidátce „véčkařů“ vstupuje do komunální politiky vůbec poprvé.

Když si přečtu jména na kandidátce, kterou vedete, naprostou většinu z nich neznám, nebo si je nedovedu spojit s nějakým názorem nebo veřejnou činností v posledních pěti nebo deseti letech. Můžete představit ty nejzajímavější lidi na vaší kandidátce, tahouny?
Nesázíme na tahouny. Spíš jsme kandidátku sestavili tak, aby každý přinesl své přednosti, své výsledky a píli. Neznámá jména jsou na ní proto, že Věci veřejné jsou, troufnu si říct, jediná opravdu nová politická strana. Nějakých osmadevadesát procent členů Věcí veřejných obecně jsou lidé, kteří dosud s politikou neměli nic společného.

Věci veřejné jsou známé svými neobvyklými způsoby vnitřního fungování. První místa na kandidátce jste obsazovali internetovým hlasováním. Kdo vybíral jména, o kterých vaši sympatizanti hlasovali a kolik se jich do voleb zapojilo?
O sestavení kandidátky hlasovali véčkaři, naši registrovaní příznivci. Rozhodovali o členech, nebo čekatelích na členství, kteří se přihlásili k tomu, že se chtějí do činnosti strany zapojit aktivně.
Nedokážu přesně říct, kolik lidí se do našeho hlasování zapojilo, nemám ta čísla k dispozici.

Proč jste volili dvakrát s různými výsledky? V první kole dostala nejvíce hlasů doktorka Frélichová, v druhém vy. Jak tomu má volič rozumět?
Vyskytly se určité technické problémy, proto jsme volbu kvůli věrohodnosti a transparentnosti opakovali. Výsledky vzešly z hlasování našich přívrženců, proč se rozhodli právě takhle, nevím.

Jaké mají Věci veřejné ve Znojmě, a vy osobně, v komunálních volbách cíle a ambice?
Snažíme se o to, abychom měli nejméně čtyři křesla a samozřejmě míříme k nejvyšším cílům, to znamená i k funkci starosty.
Kandidátem VV na starostu jste vy?
Ano.

Aplikují Věci veřejné i na komunální úrovni tak kontroverzní opatření jako jsou smlouvy s kandidáty, v nichž se zavazují pod sankcemi respektovat stanovisko strany?
Ano. Otevřeně říkám, že je to jedna z věcí, jimiž se Věci veřejné liší od ostatních stran. Vnímáme, že to někdo napadá. My tím ale voličům garantujeme, že budeme prosazovat jejich zájmy. Do voleb jdeme s jistým programem, o kterém reálně rozhodují voliči a nedovedeme si představit, že bychom pak prosazovali jiné zájmy.

Jak chcete zjišťovat mínění voličů, kterým se pak máte řídit?
Jako strana přímé demokracie chceme nejen zveřejňovat výsledky jednání, hlasování a usnesení, ale naši příznivci budou mít možnost vyjádřit se i k tomu, co máme prosazovat na chystaných zasedáních. A právě k tomu, abychom garantovali, že budeme vůli voličů respektovat, máme ony smlouvy.

O jakém typu rozhodnutí budou véčkaři hlasovat, než o nich budou rozhodovat radní a zastupitelé?
Pole otázek, které budeme předkládat ke hlasování, chceme udržet co nejširší. Tedy pokud možno všechno, co se bude v radě či zastupitelstvu dít. Jde o to, že když se lidé chtějí aktivně zajímat o dění, znamená to zajímat se o ně úplně. Nedokážu předem říct, kolik lidí bude nebo nebude hlasovat, to je na jejich demokratickém rozhodnutí.

Jaká sankce hrozí těm, kdo se výsledkem referenda při hlasování v zastupitelstvu či radě řídit nebudou? Jak vysokou pokutu smlouva stanoví?
Jisté pojistky, včetně finanční náhrady, ve smlouvě jsou. Nechci je podrobněji popisovat. Parametry jsou uzpůsobeny lokálnímu působení komunálních politiků. Smlouvu podepsali všichni kandidáti.

Jaké jsou vaše hlavní konkrétní investiční priority? Co budete chtít postavit, opravit, zřídit nebo založit?
Mezi naše priority patří doprava, protože je nám naprosto jasné, že se s ní něco dělat musí. Vynaložíme maximální úsilí na to, aby byl konečně dotažen do konce obchvat, aby se městu ulehčilo.

Ovšem obchvat, když odhlédnu od všech sporů, soudů a vyvlastňování, které stavbu blokují, přece staví a platí stát. Co zmůžou vaši případní radní?
Nijak nezpochybňuji všechny problémy, které kolem stavby jsou. Spíš chceme využít toho, že byla stavba soudně pozastavena, k tomu, aby se všechna ta špína vymetla a celá záležitost byla čistá a průhledná. Postaráme se tak o to, aby pak stavba mohla začít bezprostředně poté, co bude splňovat všechny náležitosti a parametry, které zabrání zvýhodňování určitých skupin či lidí.

Jaká jsou vaše další témata?
I v souvislosti s tím, co se na radnici událo před týdnem, zmíním náš zásadní důraz na zprůhlednění fungování rady a zastupitelstva města. Budeme prosazovat zveřejňování všech hlasování rady i zastupitelstva, aby bylo zřejmé kdo a jak hlasoval. Budeme prosazovat zveřejňování docházky zastupitelů. Mám za to, že některé řídící orgány města nejsou zcela využívány.

Které orgány máte na mysli?
Město si například může samo dělat audit. Kdyby právě takhle složka fungovala, nemuselo k tomu, co se stalo minulý týden, vůbec dojít.

Budete podporovat zveřejňování usnesení městské rady, případně všech dokumentů souvisejících s výběrovými řízeními a podobně?
Zveřejňování usnesení rady budeme přímo prosazovat. To samé platí o dokumentacích. Chceme, aby byl celý průběh řízení průhledný a snadno dostupný.

Jak ostatně hodnotíte celou věc se zadržením tajemníka úřadu a jeho obviněním z korupce a manipulace s výběrovými řízeními?
V jednom ohledu je to velmi pozitivní případ v tom, že dokazuje, že s korupcí se má bojovat a hlavně, že se s ní bojovat dá. Motivuje nás, že tento bod našeho programu, totiž boj s korupcí, není jen plácnutím do vody.

Chcete nějak měnit personální složení vedení městského úřadu případně jeho strukturu?
Změny budou určitě potřeba, dopředu bych o nich nerad mluvil. Když se ale člověk podívá, jak město vykonává svou odpovědnost, kde kdo sedí a kde by kdo sedět měl, pak je zapotřebí něco změnit. Jsou tu zbytečné nedostatky, které podle našeho mínění umožnily i to nedobré jednání, o kterém jsme právě mluvili.

Teď vám příliš nerozumím. Na které struktury nebo funkce narážíte? Máte na mysli lidi, kteří podle vás nejsou pro svou práci kvalifikovaní, nebo jsou pod nějakými vlivy, které se vám nezamlouvají?
Jedná se spíše o složení jistých řídících a dozorčích orgánů, kde město nemá takové zastoupení, jaké by mít mělo. Vidíme rezervy v tom, že město nemá obsazená ta místa, která by mít obsazená mělo. Nejde ani tak o otázku konkrétních jmen, jako vhodnějšího zastoupení.

Mám tomu tedy rozumět tak, že budete prosazovat, aby město přešlo na jiný princip vysílání svých zástupců do společností, kde má podíl nebo místa v dozorčí radě?
Nechci to zatím předem příliš konkretizovat, ale z našeho pohledu zastoupení města v různých dozorčích radách je takové, že tam mohou vznikat korupční tlaky.

Chcete tedy systém změnit tak, aby město místo svých volených představitelů najímalo pro své zastupování ve společnostech experty?
Lze to tak říct. Budeme prosazovat odborníky. Je to pro nás cesta k větší efektivitě i k lepšímu ekonomickému fungování. Laicky řečeno, když jeden člověk sedí na pěti či deseti židlích, je to poněkud úsměvné, protože všechnu práci nemůže zodpovědně stihnout.

To ovšem znamená, že město bude ty odborníky platit?
Nechci se zatím příliš pouštět do podrobností. Vycházíme z toho, že současný stav je potřeba změnit.

Jak se díváte na stav znojemských městských financí a kritiku stávající opozice, která tvrdí, že nynější vedení města Znojmo přes míru zadlužuje? Budete muset hodně škrtat, pokud budete moci?
Ke škrtům bych se prozatím nevyjadřoval. Pro nás je důležitější forma rozdělování investic do určitých oblastí města, kde budeme prosazovat vyváženější poměry, tak aby více investic proti dosavadnímu stavu získaly městské části. Nezpochybňujeme, že se hodně udělalo pro střed města. Vzhled je pak už otázka názoru, někomu se může líbit a někomu nemusí. Po vizuální stránce se město jistě hodně zvedlo, jen vidíme rozdíl v přístupu k okrajovým částem. To chceme napravit.

A opoziční rétoriku o zadlužování vnímáte jak?
Přiznáme, že poněkud s úsměvem. Jde o to, že tyhle kritické hlasy zaznamenáváme až teď, před volbami. Na jednu stranu je to sice logické, ale na druhou stranu se jako řadový občan mohu zeptat: co tam ti lidé dosud dělali?

Velkým tématem letošní kampaně jsou městské byty a jejich případný prodej. Jak se k této věci stavíte vy?
Věci veřejné prosazují prodej bytů stávajícím nájemníkům. Mluvit nyní konkrétně o cenách je jen předvolební návnada. Chceme se chovat zcela zodpovědně, bez populistických gest. Shodu bude nutné hledat napříč celým politickým spektrem. Dodal bych jen, že nás sice těší, že všechny strany mají prodej bytů v programu, baví nás ale to, že některé nyní opoziční strany se holedbají tím, že se postavily proti prodeji bytů před třemi lety. Přitom občanský odpor proti tehdejším záměrům města iniciovala doktorka Frélichová, nyní členka Věcí veřejných.

Jaký je váš nepopulistický pohled na stanovení cen bytů pro prodej?
Myslím, že budeme muset najít rozumný kompromis mezi dvěma nepoužitelnými krajnostmi, totiž tržní cenou, za kterou byty určitě prodávat nechceme a populistickými návrhy na prodej za nějakých devadesát tisíc za třípokojový byt, což také není rozumná varianta. Peníze z prodeje bychom pak primárně vraceli zpět do údržby bytového fondu.

Co soudíte o fungování Znojemské Besedy a o tom, jak město podporuje kulturu? Pokud budete mít po volbách vliv na řízení města, snížíte Besedě rozpočet? Navrhnete snížit nebo rušit podporu některých akcí?
Zda je rozpočet Besedy přemrštěný nebo ne, dokážu posoudit, až se blíže seznámím se situací, pokud ve volbách uspějeme. V oblasti kultury, myslím, můžeme navázat na to, jak jsou věci nastavené nyní.

Jak se postavíte k městské podpoře sportu?
Budeme prosazovat určitě vyladění systému ve prospěch menších sportů. V úvahu připadá peníze jednotlivým sportovním odvětvím přerozdělit. Například fotbal a hokej jsou sporty, které jsou více vidět, chodí na ně víc diváků, proto by pro ně mělo být na druhé straně relativně snazší získávat sponzory. Na druhé straně bychom chtěli zvýšit podporu menším sportům, které mají i na celorepublikové úrovni dobré výsledky, jen se o nich bohužel příliš neví.

Jsou strany a kandidáti, se kterými vylučujete případnou koaliční spolupráci?
Pro Věci veřejné je z principu vyloučena koalice s KSČM. Problematická je pro nás i strana OMMO. S oběma jsme schopni spolupracovat na užitečných věcech v zastupitelstvu, ale koalice možná není.