Operační středisko záchranářů vyslalo pozemní lékařskou a záchranářskou posádku a také vrtulník. „Terén byl velmi špatně přístupný, o spolupráci jsme proto požádali i hasiče-lezce, kteří létají policejním vrtulníkem, navíc bylo třeba použít palubní jeřáb,“ sdělila mluvčí jihomoravských záchranářů Michaela Bothová.

Pro sanitky byl terén nesjízdný, zdravotníci tak poslední etapu cesty absolvovali traktorem, poté muži poskytli kyslík, tepelný komfort a léky.

Následoval transport pacienta částečně pozemní a částečně vzdušnou cestou. „Chceme poděkovat všem, kdo se na záchranné akci ve velmi náročných podmínkách podíleli. Jednalo se o ukázkovou spolupráci složek integrovaného záchranného systému, ale významnou pomoc poskytli lesní dělníci a místní správce,“ zmínila Bothová s tím, že událost se stala na konci minulého týdne.

Loni v září řešili záchranáři v Brně pobodání školáků sršni. Devět dětí skončilo v nemocnici. Naštěstí žádné z nich nebylo ve vážném stavu. Deník o události informoval ZDE.

Co dělat po bodnutí?

Pokud jde o štípnutí, které se projevuje pouze lokálně, tedy například malý otok na ruce, pak doporučujeme chlazení místa a je-li to možné, užití léků proti alergii. „Pokud však dojde i k systémové rekci, k takzvanému anafylaktickému šoku, který se může projevit svěděním celého těla, slabostí, pocitem na omdlení nebo poruchou vědomí, pak jde o stav, kdy je třeba volat odbornou pomoc,“ upozornila Bothová.

Stejně tak je nutné kontaktovat tísňovou linku, jde-li o bodnutí do oblasti obličeje či krku, postižené místo začne otékat a dostaví se dýchací potíže, v takové situaci mohou být ohroženy životní funkce a může dojít i k úmrtí.

| Video: Youtube

Alergik by měl být vybavený autoinjektorem s adrenalinem, je nutné ho ihned aplikovat. Alergickou reakci ale může mít člověk kdykoliv v životě, tedy i v případě, že ji nikdy dříve neměl.