Zpráva podrobně rozebírá především praktiky zadávání veřejných zakázek ve čtyřech příspěvkových organizacích města, tedy Správě majetku, Městských lesích, Městské zeleni a Znojemské Besedě a rovněž na odboru organizačním, majetkovém a rozvoje.

Ve většině případů mělo jít o opakované přidělování zakázek stále stejným firmám bez výběrového řízení. Objednávky přitom měly znít na stovky tisíc i miliony korun. Ve zprávě se opakují názvy firem známé z korupční kauzy bývalého tajemníka Vladimíra Krejčíře jako Pozemní stavby či VHS, ale i desítky dalších společností ze Znojma i odjinud.

Radnice chce celý dokument zveřejnit v pondělí na svých webových stránkách.
„Z výsledku auditu jednoznačně vyplývá, že ve Znojmě docházelo v letech 2006 až 2010 k opakovanému porušování zákona o veřejných zakázkách,“ uvedl starosta Kaššai.

Ten ale nedokázal upřesnit, o kolik peněz mohlo město v daném období přijít. „Celkovou částku nedovedeme odhadnout, to by bylo na delší zkoumání. V případě nastavení jasných a transparentních pravidel pro zadávání veřejných zakázek ale město ušetří desítky milionů. Tato pravidla připravíme do konce měsíce září,“ slíbil starosta.

Na radnici navíc vznikla čtyřčlenná komise, která má závěry auditora dále prozkoumat. „Sestavili jsme čtyřčlennou komisi ve složení Jiří Ludvík, Ludvík Hekrle, Vlastimil Gabrhel a Pavel Jajtner. Ta do konce srpna doporučí radě, jak naložit se závěry auditora a zda město podá trestní oznámení na konkrétní osoby,“ sdělil mluvčí rady Pavel Jajtner.

Nechce sekat hlavy

Starosta chce audit použít i k personálním změnám. „Nechci apriori sekat hlavy. Chci ale audit použít i k nápravě drobných i velkých pochybení a zabránit jejich opakování,“ dodal Kaššai.

Oproti poměrně očekávaným závěrům auditu je naopak velmi překvapivý titulek zprávy, kterou město k tiskové konferenci vydalo: „Radnice ve Znojmě představila první výsledky boje s korupcí: v síti auditora uvízlo mnoho osob včetně ing. Horákové a ing. Šedivého“.

Starosta a jeho mediální poradce se tak zřejmě vypořádali s kritikou právě těchto dvou úředníků. Horáková přístup radnice dlouhodobě kritizovala již za minulého vedení a pokračuje v tom i nyní. Naposledy ve včerejším vydání Znojemského deníku Rovnost. Horáková navíc právě včera dostala výpověď.
„Není mi jasné, co ing. Šedivý v roli vedoucího IT na úřadě vlastně dělal. Jakmile město potřebovalo nainstalovat nový počítač nebo vyměnit toner, najímal si externí firmu, jejíž honorář činil během posledních tří let přes pět a půl milionu korun. Sám přitom měl k dispozici pět IT inženýrů,“ sdělil starosta.

Řadu nestandardních postupů měl auditor najít při pronájmech a prodejích majetku, který měla na starosti právě Horáková. „Auditoři se domnívají, že ve zdokumentovaných případech prodeje bytů, které byly v kompetenci majetkového odboru, existuje podezření ze spáchání trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ prozradil Kaššai.

Až dvanáct let vězení

Naopak: v celé tiskové zprávě není ani jednou zmíněno jméno bývalého tajemníka Vladimíra Krejčíře, kterého kvůli korupci stíhá policie. Na úplatcích i od znojemských stavebních firem si měl přijít na více než devět set tisíc korun, za což mu nyní hrozí až dvanáct let ve vězení. Přátelským vztahem ke Krejčířovi se přitom netajil jak jeho bývalý přímý nadřízený a tehdejší starosta Petr Nezveda, tak právě nynější starosta Kaššai. Ten spolu s ním vyrážel na lovy zvěře.

Na korupci na znojemské radnici přitom poukázala právě Horáková. „Mohu potvrdit, že protikorupční policie se celou kauzou na znojemské radnici začala zabývat na základě oznámení paní Horákové a pana Ludvíka. Významnou součinnost pak policii poskytl i vedoucí IT oddělení pan Šedivý,“ řekl břeclavský státní zástupce Tomáš Foldyna, který případ dozoruje.

Šokovaná z textu oficiální tiskové zprávy je sama Horáková. „Výrok, že jsem uvízla v síti boje s korupcí, považuji za nehoráznost. Zejména z úst starosty, který mi sám řekl, že jsem vůči nyní stíhanému extajemníkovi Krejčířovi nebyla dost loajální. Pozastavuji se nad tím, že takzvaný nezávislý audit provádí kancelář, která současně zastupuje město ve sporu o neplatnost mého odvolání. Každý ať si udělá úsudek sám. Pro mne je zásadní, co ve věci korupce vyšetří policie a jak případně rozhodne státní zastupitelství a soud,“ reagovala na text tiskové zprávy Horáková.

Šedivý podle svých prvních slov zvažuje trestní oznámení pro pomluvu.
Podle jedné ze znojemských právniček nelze zprávu právní kanceláře KŠD Šťovíček považovat za standardní audit. „Prováděla jej totiž advokátní kancelář, která současně poskytuje městu Znojmu právní služby a zastupuje jej ve sporu s paní Horákovou o neplatné odvolání z funkce. Jako advokáti města proto autoři auditu nemohli zveřejnit nic, co by v tomto sporu město poškodilo. Jednali by totiž v rozporu se zájmy svého klienta, což zákon nejen zakazuje, ale dokonce zavazuje advokáta jednat dle pokynů klienta,“ řekla právnička, která ale v této souvislosti nechtěla zveřejnit jméno.

Kancelář KŠD Šťovíček už několikrát zastupovala i samotnou ČSSD, například v kauze transportérů Pandur, stejně jako i bývalého předsedu strany Jiřího Paroubka.