Starosta Vlastimil Gabrhel třeba ve svém oznámení uvádí činnost technického poradce v zemědělství a funkci jednatele v reklamní agentuře sídlící v Brně. Podle obchodního rejstříku firmu BM Point, kterou založil před čtyřmi lety, ale letos v červnu opustil.

Vedle funkcí ve Znojemském regionálním rozvoji a ve společnosti založené vodárenskými svazky obcí, kde působí v zásadě z titulu své funkce, Gabrhel uvádí i členství ve správní radě obecně prospěšné společnosti Kontrola ekologického zemědělství.

Jako majetek nabytý v uplynulém roce znojemský starosta přiznal koupi rodinného domu, jehož je spoluvlastníkem. Bance v této souvislosti splácí dva a půl milionu korun.

Místostarosta Pavel Balík předložil přiznání jen za poslední měsíc uplynulého roku. „Za loňský rok jsem podával dvě, protože jsem většinu roku ještě působil jako krajský radní. Proto například byt, který jsem loni koupil, uvádím ještě v oznámení, které jsem odevzdal krajskému úřadu," sdělil Balík. Jedinou položkou v oznámení uloženém na znojemské radnici jsou proto darem získané pozemky o výměře téměř tři tisíce metrů čtverečních. „Jde o dar od rodičů, kteří pozemky podělili mezi sestru a mně. Jedná se převážně o pole u Morašic," dodal místostarosta.

Místostarosta Jan Grois se pak ve svém přiznání přihlásil k činnosti asistenta poslance a pozici společníka a jednatele firmy Grolja.

A jaký je pak typický politik ve vedení města Brna či Jihomoravského kraje? Musí mít alespoň milionový dluh. Alespoň podle majetkových přiznání. Z těch, kteří se politikou živí, má větší vedlejší příjmy jen menšina. Naopak dluhy skoro všichni.

Z takzvaných uvolněných politiků si nejvíce vydělal krajský radní Jiří Němec. Do kolonky s původem více než milionu korun zapsal podnikání v zemědělství.

Podle něj lze obě práce skloubit jen těžko. „Mám rodinný podnik a snažím se to zvládat spolu se svými syny, kteří jsou už starší a umí zastat velkou část práce. Vzhledem k funkci na kraji tomu nedávám tolik, kolik by bylo potřeba," řekl Němec.

Dodal, že se zemědělství vzdát nechce. „Je to pro mě zásadní oblast života, ke které se z politiky můžu vrátit," podotkl Němec.

Poněkud skromnější výdělky bokem přiznali lidé z vedení Brna. Nejvíce si vydělal náměstek primátora Ladislav Macek. Oproti Němcovi to ale byla jen desetina, 138 tisíc korun. O čtyři sta tisíc méně, než loni. „Jako živnostník jsem se věnoval řemeslné činnosti, zámečnictví či kateringům. Ale jen, když mi to časově vycházelo, moc jsem toho nestihl," komentoval Macek.