Nyní zbývá jen podběrákem vylovit pár zapomenutých šupináčů. „Za tebou, podívej se, něco se tam mrská, vypadá to jako pořádná velryba," směje se jedna z přihlížejících žen a dobírá si mladého muže, který vězí po kolena v bahně.

„Hotovo," hlásí po chvíli snažení rybáři a jejich úlovky končí v připravených kádích. „Máme zhruba sto kaprů a nějaké candáty. Kde se v rybníku vzali, je ale velká záhada, protože jsme candáty nenasazovali," kroutí hlavou starosta Libor Nevrkla, který pracantům u kádí pomáhá. Jedním dechem dodává, že kapří násady bylo více, jen kapříci zřejmě skončili v zubech dravců, část z nich také odnesla velká voda, která se vesnicí před časem prohnala.

Majitel pozemku, na kterém je vylovený rybník, se tváří spokojeně. „Je to náš první výlov za dobu, co rybník máme," usmívá se Jiří Klouda.

Odvážlivci, kteří se brodili v bahně, je zatím smývají z pogumovaného oblečení. „Ještě sem nedávejte ryby, ať se v klidu umyju," hlaholí jeden z pomocníků, kterému tváře zčervenaly chladem i námahou. Opodál je naštěstí připravený čaj na zahřátí a neodolatelně začínají vonět také první kousky kapra narychlo osmažené na pánvi. Při pohledu na sluncem zalitou oblohu uvažuje starosta, že mohli začít s prací později. Ostatní mu dávají za pravdu. „Rezervovali jsme si pro výlov celé dopoledne, a ono je už po všem. To jste nás tedy pořádně překvapili," směje se jedna z přihlížejících. Zdánlivě klidnou hladinu v kádích čas od času rozčeří šupináč, který hodí ocasem, jako by nespokojeně říkal: „Je nám tady těsno…"
Mezitím již hospodyně, které přišly nakupovat, organizují, jak vybrané ryby dopravit domů. „Vezmu si tři nějaké pěkné velké kapry. Manžel šel domů pro barel, v tom je pak odneseme. Podívejte se, holky, pořádně a pomozte mi vybrat," vybízí své vnučky vitální žena.

Děvčata kapry mrskající se v podběráku hladí, zřejmě v předtuše, jak jejich oblíbenci brzy skončí. Aby prokázala ještě větší lásku k přírodě než dosud, loví zkřehlýma rukama z ledové vody mrňavé „čudly", které nacházejí svůj nový domov v zavařovací sklenici.

Velkou atrakcí nejen pro děti jsou ale raci, které rybáři vylovili společně s šupináči z rybníka. „Je dobře, že se k nám raci vrátili. Znamená to, že voda je v Boskovštejně čistá," uvažují lidé v hloučku a obdivují korýše s klepety, kteří hned dali nejbližšímu prstu najevo svou nelibost. Putovali tedy zpátky do rybníka.