V kuchyni podle něho využijeme bršlici kozí nohu nebo kopřivy. „V lese potěší svěže zelené křehké listy lip a javorů, mladé výhony kyčelnice, listy a květy petrklíče nebo některý z mnoha česneků. Ptačinec prostřední při pletí záhonů u nás nekončí na kompostu, ale v salátu,“ prozradil Němec.

Poukázal na to, že jako každý rok, i letos se spustila mánie sběru česneku medvědího. „Česnek medvědí je celebritou, které se dostává až nekritické pozornosti v médiích, a tak jsou místa výskytu byliny každoročně drancována nájezdy sběračů,“ dal najevo nelibost botanik.

Zdroj: Deník/Tomáš Kouřil

Připomněl, že naštěstí medvědí česnek se krátce po vytvoření semen zatáhne pod zem do malinkých cibulek, v nichž vyčkává na další jaro. „Medvědí česnek vždy sbíráme šetrně a jeho populace neničíme. Odmění se nám nezapomenutelnými zážitky při sběru a pak také na talíři lahodnou chutí,“ míní Němec.

Medvědí česnek.Medvědí česnek.Zdroj: Radomír Němec

Česnek medvědí kvete bíle a tím vybočuje z řady. „Obvyklá barva květů našich česneků je růžovofialová. Vlastně tu máme ještě jednu výjimku, a to česnek žlutý. Můžeme si ho všimnout v červenci v suchých trávnících a na znojemských vřesoviších,“ uvažoval Němec.

Ulice ve Znojmě se oblékly do sváteční růžové. Rozkvetly japonské třešně.
Oblíbená jarní podívaná: stromy v záplavě růžové. Sakury ve Znojmě rozkvetly

Za nejlepší období pro sběr listů česneku medvědího označil čas, kdy kvetou třešně. Tehdy jsou listy mladé a křehké. Jakmile vystrčí poupata a listy začnou být poněkud kožovité a k jídlu méně vhodné, je správná doba na sběr poupat a květů.

Riziko otravy

Pokud se lidé rozhodnou prozkoumat svět divokých chutí a chtějí využít to, co vyroste v přírodě, číhá na ně řada nebezpečí. „V naší přírodě rostou samozřejmě i smrtelně jedovaté druhy. Počet otrav rostlinami u nás sice není příliš vysoký, ale už jsou známy intoxikace prudce jedovatým alkaloidem kolchicinem při záměně ocúnu jesenního za populární česnek medvědí,“ upozornil odborník.

Ocún jesenní, hrozí možná záměna s medvědím česnekem.Ocún jesenní, hrozí možná záměna s medvědím česnekem.Zdroj: Radomír Němec

Toto riziko se rozhodně nevyplatí podceňovat. Kromě ocúnu se listy česneku medvědího dají zaměnit za listy konvalinky.

Trhání medvědího česneku je fenomén. Lidé jej ovšem provozují i přírodních rezervacích, kde je tato činnost přísně zakázána.
Medvědí česnek na Blanensku: Trhání může škodit přírodě či přivodit otravu

Listy ocúnu nevoní po česneku, mají jiný tvar a v lese jej prakticky nenajdeme. „Když už v lese roste, tak pouze velmi ojediněle, zejména na okraji nebo na prosvětlených místech kolem cest. Smrtelná dávka listů ocúnu jesenního je pro dospělého člověka necelých sto gramů,“ poukázal na rizika.

Konvalinka má podle něho tužší listy a stejně jako ocún postrádá česnekovou vůni. Také zde je na místě opatrnost, protože listy konvalinky jsou tvarem podobné a oba tyto druhy, konvalinka i česnek, mohou růst i nedaleko od sebe.

Hrozí pokuty

Podle Petra Lazárka, který je vedoucím oddělení terénní služby v Národním parku Podyjí, lidé často chodí a trhají medvědí česnek ve velkém. Děje se to i v klidových územích a mimo turistické stezky. „Podle zákona se vystavují pokutě až deset tisíc korun,“ sdělil Lazárek.

Lidé podle něho vždy na jaře dají na popularitu medvědího česneku a rozhodnou se udělat něco pro své zdraví. „Všechny žádáme, aby respektovali přírodu a na území národního parku medvědí česnek netrhali. Dá se koupit jako sazenice a snadno namnožit. Za pár let ho pak lidé mohou sbírat na své vlastní zahrádce,“ poradil Lazárek.

Březen a houbařská sezona na Znojemsku. Roste ohnivec rakouský.
Unikátní podívaná u Znojma. Teplé počasí vyhnalo ven letní i podzimní houby

V zahradnictví s pěstováním i poradí. „Nepovažuji se za velikou zahradnici. Na zahradě jsem našla stinné místo, medvědí česnek vysadila a dodávám mu dostatek vody. Česnek se mi pomalu rozrůstá,“ řekla Deníku před časem Věra Šteflová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Saharský prach na Znojemsku. Africké slunce ozářilo Podyjí

Zdroj: Deník/Zuzana Musilová