Noční bouře polámala desítky stromů, ničila střechy a zaplavovala sklepy. Krušnou noc prožili lidé v ohrožených domech a také hasiči. Ti se od nedělní třiadvacáté hodiny nezastavili a zaznamenali extrémně vysoký počet výjezdů.

Jako vážnou hodnotí situaci místostarosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. „Bylo to poměrně dramatické. Stejně jako při poslední průtrži máme na dvou místech nefunkční, přitom novou kanalizaci. Hned zítra to pojedu osobně řešit do Brna,“ zlobil se Třetina. Dodal, že kromě množství polámaných stromů zřejmě největší škodu napáchala vichřice právě na střeše sportovní haly střední školy.

Informaci potvrdil mluvčí hasičů Jaroslav Haid. „Na Klášterním náměstí vítr utrhl celou střechu haly zemědělské školy a učiliště. Plechovou krytinu objektu o půdorysu zhruba tisíc čtverečních metrů vítr roztrhl na dva kusy,“ upřesnil Haid.

Ředitel školy mluví o značné škodě a ohroženém zahájení školního roku. „Halu, která má prosáklou celou střechu, statik uzavřel. Odborníci musejí nyní spočítat škodu, ale již nyní můžeme hovořit o milionech korun,“ sdělil Jiří Psota.

V září žáky školy hala neuvítá. „Mrzí mne to, ale budeme muset školní rok zahájit jinak, v náhradních prostorách. Budeme rádi, když hala bude v pořádku do zimy,“ doplnil Psota.

Na jiném místě regionu strhla bouře elektrické vedení.

„Ještě jsme se nevypořádali s následky bouřky z poloviny července a už musíme počítat škody znovu. Noční bouřka strhla v obci elektrické vedení. Proto jsme ještě v noci osazovali značení na silnici, aby tam nikdo nevjel,“ nastínil situaci starosta Miroslavských Knínic Petr Příkazský.

Nejvíce škod napáchal vítr v zámeckém parku. „Do jeho úprav jsme investovali asi čtyři miliony. Větve ze stromů rozházela vichřice všude po okolí. Jedna spadla na nový kříž u kostela a zcela ho zničila,“ popsal největší část škod Příkazský. Kříž, ze kterého zbylo jen torzo, stál obec dvě stě tisíc korun.

Hasiči odstraňovali následky nočních bouřek a silného větru celé pondělí. Od nedělního večera do sedmi hodin ráno zasahovali v kraji celkem u sto osmapadesáti událostí. Na Znojemsku vyjížděli k jednačtyřiceti zásahům. Nejvíce je přitom zaměstnávaly popadané stromy, vyjížděli však také k poškozeným střechám.V Dob­šicích a v ulici Za plovárnou čerpali vodu ze zatopených sklepních prostor a z výtahové šachty. „Večer po dvacáté hodině jsme měli nejvíce práce právě na Znojemsku, s postupem bouřek zasahovali naši lidé také na Hodonínsku, Břeclavsku, Blanensku a Vyškovsku, a zejména v Brně a v okrese Brno-venkov,“ potvrdil Haid.

Na několika místech kraje poškodily spadlé stromy dráty elektrického vedení a padaly také na zaparkovaná auta.

Ráno pracovali hasiči na odstranění stromů v Rokytné na Moravskokrumlovsku, u kostela v Hostěradicích či u Suchohrdel u Miroslavi. Strom, který spadl na dráty elektrického vedení, odstraňovali hasiči v Moravském Krumlově.

O půl páté ráno likvidovali hasiči strom, který spadl na železnici mezi Šumnou a Olbramkostelem.

Desítky polámaných stromů odklízeli pracovníci správy silnic. Zdecimovaná zůstala alej ovocných stromků při cestě mezi Znojmem a Únanovem.

„Uklízet budeme i další dny a nemohu vyloučit, že polámaných stromů bude na dvě stovky. Škodu zatím odhadujeme na sto tisíc korun,“ uvedl vedoucí provozního úseku správy Josef Fukač. Dodal, že polámané stromy jsou u silnic téměř celého regionu. „Pracujeme na Moravskokrumlovsku, u Branišovic, Horních Dunajovic, u Višňové, Želetic, ale také na Vranovsku nebo u Břežan a Čejkovic,“ informoval Fukač.

Energetici nezaznamenali v souvislosti s bouřkou výraznější poroblémy. „Měli jsme výpadky dodávek elektrické energie na Třebíčsku, ale ze Znojemska nemáme hlášené žádné poruchy či výpadky,“ uvedl mluvčí společnosti E-on Vladimír Vácha.

Ani policie nemá informace o větších škodách či újmě na zdraví. „V souvislosti s bouřkou jsme nezaznamenali žádné události,“ doplnila policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová­.