Letní brigády jsou již na Znojemsku v plném proudu a podobně jako v minulých letech je o ně i letos velký zájem. Kdo nezačal s hledáním už v březnu nebo dubnu, má mnohem menší šanci, že teď najde dobrý přivýdělek.

Někdy ani časné shánění práce nepomůže, zaměstnavatelé si totiž cení stálých a osvědčených pomocníků, kterým tak dávají přednost.

Letní zaměstnanci a jejich dočasní šéfové si nevšímají, že by ubylo pracovních nabídek, spíš je ze strany studentů větší zájem o „snadné" práce.

„Někteří brigádu mají, někteří jsou líní a někteří ji stále shánějí. Myslím si, že brigáda se vždycky dá sehnat, jenom někdo si dává nesmyslně velké nároky na plat a zároveň si myslí, že bude dělat velké nic. Mám pár známých, kteří přišli k nám do vinohradu, vydrželi jeden den a šli pryč, protože asi čekali leháro," přibližuje situaci student střední školy Tony Le Thang, který pracuje v okolí Vrbovce ve vinohradech.

Naopak letos je bez brigády vysokoškolák Vilém Meravý. „Brigádu nemám, nemohl jsem ji sehnat, ačkoliv její shánění nebylo těžší. Přijde mi, že každý rok je to stejné. Kdo si najde brigádu, která ho baví, tak se jí pak snaží držet i pro další roky," naznačil.

Pracovníci firem s tímto tvrzením souhlasí. „Zaměstnáváme okolo sedmdesáti brigádníků, pracují například v restauraci, na tobogánech, na recepci, v kuchyni, na údržbě. Myslím, že je docela hojně využíváme. Každý rok se k nám pak většina z nich vrací, takže nemáme problém najít brigádníky," shrnul letní pomoc šéf Campu Pláž na vranovské přehradě Pavel Svoboda.

Větší zájem je pak o práce mimo republiku. „Pracoval jsem jak v Česku, tak i v Rakousku a u nás je to samozřejmě hůř finančně ohodnocené a taky se liší přístup k brigádníkům. U nás je berou více jako póvl. Tedy jako někoho, kdo dělá špinavou práci a měl by dělat špinavou práci. V Rakousku jsou mnohem slušnější," vidí Meravý.

S tím příliš nesouhlasí ředitel Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. „Snažíme se, aby u nás byli brigádníci spokojení, je pro nás důležité, že se pak k nám vrací, protože ti osvědčení jsou k nezaplacení," uvedl.

Platy jsou dlouhodobě stejné, minimální je padesát korun, ve stavebnictví je to asi sedmdesát korun, v supermarketu se pohybují kolem šedesáti za hodinu. Dobře placené jsou pozice v kancelářích či obsluh v restauracích.

JIŘÍ MAREK