Použitý model Datového portálu města Brna pracuje vždy s aktuálním jízdním řádem, docházkovou vzdáleností do zastávek a přestupy. Jízdní řád nezahrnuje komerčně provozované spoje jako například dálkové autobusy (Flixbus, Regiojet apod.) nebo mezinárodní EC vlaky. Pro co nejvíc rovnocenné porovnání jsme jako cílové místo zvolili centrum Brna, konkrétně náměstí Svobody, a jako čas jsme zvolili pracovní den, přesněji pondělní poledne.

Barevná místa na mapách Jihomoravského kraje ukazují, ze kterých oblastí se v dané době můžete dostat do centra Brna pomocí veřejné dopravy a případně i chůze a za jak dlouhou dobu.

Mapa dojezdové vzdálenosti hromadnou dopravou do centra Brna.Barveně označená místa, odkud se dá hromadnou dopravou dostat do centra Brna do patnácti minut. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: printscreen DataBrno.czDO 15 MINUT

Pouze okolí centra Brna a výjimečně i místa vzdálenější díky přímým tramvajovým spojům. Mezi taková patří například ty na linkách číslo 1, 3 nebo 8.

Mapa dojezdové vzdálenosti hromadnou dopravou do centra Brna.Barevně označená místa, odkud se dá hromadnou dopravou dostat do centra Brna do půl hodiny. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: printscreen DataBrno.czDO 30 MINUT

Okruh vzdálenosti se už rozšiřuje i do okrajovějších částí města Brna a dokonce i za jeho hranice, konkrétně až do Šlapanic díky vlakovému spojení.

Od čtvrtka najdou cestující na jižní Moravě novou verzi webové mapy, kterou provozuje KORDIS.
Nová mapa dopravy na jihu Moravy zobrazí cestujícím i návazné spoje

Mapa dojezdové vzdálenosti hromadnou dopravou do centra Brna.Barevně označená místa, odkud se dá hromadnou dopravou dostat do centra Brna do hodiny. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: printscreen DataBrno.czDO HODINY

Rozšíření dostupnosti i do dalších jihomoravských okresů, na Vyškovsko, Břeclavsko nebo Blanensko. Hodonínsko a Znojemsko stále zůstávají odříznuté.

Mapa dojezdové vzdálenosti hromadnou dopravou do centra Brna.Oranžově označená místa v mapě ukazují, odkud se dá hromadnou dopravou dostat do centra Brna v rozmezí hodiny až dvou hodin. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: printscreen DataBrno.czDO DVOU HODIN

Barevná „pavučina“ se rozprostřela už do všech okresů Jihomoravského kraje včetně okresních měst. Oranžová místa jsou ta, odkud to na centrální brněnské náměstí Svobody trvá v časovém rozpětí mezi jednou a dvěma hodinami.

Dopravní konference v Brně
Hustá doprava trápí jih Moravy. Odborníci ukázali, kde se v kraji nejvíce bourá

Mapa dojezdové vzdálenosti hromadnou dopravou do centra Brna.Zeleně označená místa v mapě ukazují, odkud se dá hromadnou dopravou dostat do centra Brna v rozmezí dvou až tří hodin. Pro zvětšení klikněte.Zdroj: printscreen DataBrno.czDO TŘÍ HODIN

Poslední mapové zobrazení, a to konkrétně zelená barva, určuje místa, odkud vám cesta do centra Brna zabere v rozmezí od dvou do tří hodin času. Největší rozšíření nastalo na Znojemsku a Hodonínsku.

Přesto se i tam se najdou místa, odkud se třeba na akce v centru Brna nedostanete v pondělní poledne ani do tří hodin. Nejvíc vyloučenými oblastmi je Jevišovicko, Vranovsko a rakouské příhraničí v okrese Znojmo a také východní cíp Hodonínska, konkrétně místa na Veselsku a Strážnicku v podhůří Bílých Karpat.

Posledním bílým místem na mapě je severovýchodní výběžek Jihomoravského kraje, ale zde s jedná o vojenský prostor, újezd Březina na Vyškovsku.

Chcete si určení časové náročnosti na dojezd nebo odjezd z jakéhokoli místa a kamkoli v Jihomoravském kraji vyzkoušet sami? Stačí kliknou ZDE a zadat si libovolné informace do interkativní mapy.


Nahrává se anketa ...

POZNÁMKY K MAPOVÉMU MODELU

  • U každé z map je nutné brát v potaz fakt termínu pondělního poledne - v jiný čas by se lidé z daných míst mohli do cílového místa dostat pomaleji, nebo naopak rychleji. Slouží tedy pouze pro přibližnou orientaci, která místa jsou lépe pokrytá a která hůře.
  • Modelová mapa pracuje vždy s aktuálním jízdním řádem, docházkovou vzdáleností do zastávek a přestupy. Jízdní řád nezahrnuje komerčně provozované spoje jako například dálkové autobusy (Flixbus, Regiojet apod.) nebo mezinárodní EC vlaky.
  • Při chůzi (přestupech či přemísťování na zastávku) je počítáno s rychlostí 5 km/h, což odpovídá běžnému tempu.
  • Prodleva při přestupu, nástupu nebo výstupu je 30 sekund. V případě, že je časový rozdíl mezi dvěma na sebe navazujícími spoji na stejné zastávce menší než 30 sekund, model jej vyhodnotí jako nedostatečný pro přestup a je vybrán další nejbližší spoj.
  • Model pracuje s dopravní dostupností pouze v rámci hranic Jihomoravského kraje.