Celkem deset takzvaných brownfieldů má ve své nabídce znojemská státní agentura CzechInvest. O výstavbu nových podniků na plochách, kde by bez větších potíží mohla vzniknout nová pracovní místa v regionu, je však pouze minimální zájem.

Agentura CzechInvest má po celé zemi vytipovaných přes dva tisíce tři sta míst, které lze zahrnout pod termín brownfield.
„Z těchto míst jsme vycházeli a vytvořili jsme národní databázi brownfieldů, ve které je skoro tři sta padesát ploch. Tak málo jich je z celkového počtu proto, že u zbytku jsou komplikované majetkové vztahy, jejich majitelé se zveřejněním nesouhlasili, nebo jde ještě o jiné důvody. Zájem o volné plochy neustále stoupá, zvláště od firem, které tam chtějí budovat fotovoltaické elektrárny,“ shrnul ředitel odboru koncepce regionálních projektů agentury CzechInvest Igor Gargoš.

Solární elektrárny

To potvrzuje i starosta obce Únanov, na jejímž území jeden z brownfieldů leží.
„V současné době na části pozemku funguje fotovoltaická elektrárna. Některé budovy majitelé pronajímají stavebním firmám, na části hospodaří Družstvo Višňové. Celý objekt ale využitý není,“ popsal Fabík.

BROWNFIELD

Brownfield je nemovitost (pozemek, objekt, areál), která je nedostatečně využívána, zanedbána a případně i kontaminována, nelze ji efektivně využívat, aniž by proběhl proces její regenerace. Vzniká jako pozůstatek průmyslové, zemědělské, rezidenční, vojenské či jiné aktivity.

Z deseti brownfieldů na Znojemsku má zatím, alespoň výhledově, jisté využití pouze jediný z nich. Zámek v Miroslavi. Národní databáze sice k nalezení nového nájemce a možného budoucího kupce nepřispěla rozhodující měrou, místostarosta Roman Volf ji ale označil za užitečnou. „Dobrá je každá iniciativa, která může pomoci. Díky spolupráci s agenturou, připravující podklady pro seznam, jsme pak měli k dispozici kvalitní materiály, které jsme mohli nabízet zájemcům. Zejména poté, co jsme se dostali do projektu Památky na prodej,“ řekl Volf.

Právě díl televizního cyklu věnovaný zámku podle Volfa významně přispěl k tomu, že zámek nakonec našel budoucího vlastníka, architekta Zdeňka Fránka.

„Nyní jsme s ním sepsali nájemní smlouvu, která obsahuje závazek provést požadované opravy. Po naplnění podmínek pak může zámek získat do vlastnictví,“ dodal místostarosta.

Fránkovým cílem je zámek citlivě opravit a otevřít v něm centrum pro setkávání architektů s ubytováním. Postupně zamýšlí zámek opravit do původní podoby, včetně mobiliáře a otevřít ho i pro prohlídky veřejnosti.

Další zámek, ale se zcela opačným osudem, chátrá v Hrušovanech nad Jevišovkou. „Zámek patří obci a je nyní zakonzervovaný a zabedněný. Nabízíme ho nyní k prodeji. Střídají se tu zájemci, kteří si zámek prohlédnou, ale poté už se neozvou,“ popsala starostka Hrušovan Alena Loukotová.

Podobně jsou na tom i ostatní místa, která rovněž marně hledají nové majitele či nájemce. „Důvodem je současná hospodářská krize a především podstatně složitější přístup k bankovním úvěrům. My jsme jednali se zhruba dvaceti zájemci, nic ale zatím není jisté. Momentálně máme otevřené tři případy. U všech ale platí, že do toho momentálně nepůjdou. V překladu to znamená, že by eventuálně v budoucnu zájem měli, ale teď jim chybí peníze,“ řekl Stanislav Hahn, jednatel stavební firmy VHS, která vlastní bývalý areál Fruty na Dobšické ulici ve Znojmě.

„Stále hledáme firmy, které by plochy dokázaly využít, ať už pro lehkou výrobu nebo komerčně. Ze začátku jsem si myslel, že to bude jednodušší,“ přiznal Hahn.

Investice

Bez užitku je zatím i areál bývalých Keramických závodů v Šatově. „Už před více jak pěti lety koupila pozemky s budovami po Keramických závodech brněnská firma. Celý prostor teď chátrá. Jestli majitelé něco chystají, o tom nevím,“ řekla starostka Šatova Františka Jahodová.
Podle zástupce firmy šlo v případě šatovské Keramiky o dlouhodobou investici.

„Celý areál i s přilehlými pozemky jsme koupili jako investici do budoucnosti. Uložili jsme do něj volné prostředky, které jsme měli. Nyní je areál bez záměru. Budovy jsme vyklidili, není v nich žádná technologie. Nejlepší by pro nás bylo prostory pronajmout,“ řekl ředitel firmy World Hotels Martin Chvátal.


Základní škola Bítov
Rozloha lokality: 2.500,00 m2

Současný stav:
Budova je nabídnutá k prodeji na stránkách obce. „Zařízení pomalu vyklízíme, ale nic jiného se ve škole neděje. Obec určitě nějaké plány s budovou měla. Jenže vše ztroskotalo na financích,“ řekl starosta Bítova Svatopluk Steffel. Budova je odhadnutá na osm milionů sto tisíc korun, za tuhle částku by ji obec chtěla prodat. „S případným zájemcem bychom se už dále domlouvali na ceně,“ dodal starosta. Celý areál se skládá z budovy, zdravotního střediska, kolem je hřiště a volné pozemky.


Zemědělský areál, Dolní Dubňany
Rozloha lokality: 56.548,00 m2

Současný stav:
Téměř sedmapadesát tisíc čtverečních metrů nevyužité, připravené lokality. Částečně je místo využito jako sklady, podniká tam i jeden živnostník. „Objekt patří Agroservisu Višňové. Obec i místní sdružení nesouhlasila s využitím pro zamýšlený chov prasat. Zájem byl také o chov kuřat, ale je to obdobné, jako s prasaty. Zaměstnají tři lidi a byla by tam velká prašnost a zápach. Představovali bychom si nějaké dílny nebo něco, co by zaměstnalo více lidí,“ uvedla starostka Dolních Dubňan Jana Mášová.


Zámek Miroslav
Rozloha lokality: 14.407,00 m2

Současný stav:
„Díky spolupráci s agenturou jsme měli k dispozici kvalitní materiály, které jsme mohli nabízet zájemcům,“ řekl místostarosta Miroslavi Roman Volf. Zámek nakonec našel budoucího vlastníka, architekta Zdeňka Fránka.
„Nyní jsme s ním sepsali nájemní smlouvu, která obsahuje závazek provést požadované opravy. Po naplnění podmínek pak může zámek získat do vlastnictví,“ dodal místostarosta. Město ve smlouvě požaduje, aby architekt provedl statické zajištění budovy, opravy střechy, fasády a oken.


Zámek Hrušovany nad Jevišovkou
Rozloha: 10.879,00 m2

Současný stav:
Zámek patří obci a je zakonzervovaný a zabedněný. „Nabízíme ho nyní k prodeji. Střídají se zájemci, kteří si zámek prohlédnou, ale už se potom neozvou,“ popsala starostka Hrušovan Alena Loukotová. Všechny prostory zámku jsou prázdné. „Hlásil se jeden vážný zájemce, který se však obával toho, že neuspokojí požadavky památkového úřadu,“ dodala. Město požaduje za zámek a celý areál pět milionů korun. „Zámek pomalu chátrá, bylo by dobře, kdyby ho už někdo co nejdříve koupil,“ sdělila starostka.


Statek Únanov
Rozloha: 80.000,00 m2

Současný stav:
Nápad zařadit objekt únanovského statku do národního seznamu brownfieldů se zrodil v hlavě místního starosty. „Nabídl jsem tuto možnost majitelům a po dohodě s nimi jsme tedy areál nechali do seznamu zapsat,“ vysvětlil starosta Únanova Vojtěch Fabík.
V současné době na části pozemku funguje fotovoltaická elektrárna.
„Některé budovy majitelé pronajímají stavebním firmám, na části hospodaří Družstvo Višňové. Celý objekt ale využitý není,“ popsal Fabík.


Lacrum, Moravský Krumlov
Rozloha: 6.719,00 m2

Současný stav:
Původní záměr vybudovat v areálu obchodní centrum je odsouzen k zániku. „Obchodní řetězce chtějí mít prostor, kde vede hlavní silnice a kde mohou vystrčit reklamu. O hluboké údolí, kde se bývalý Lacrum nachází, zájem nemají,“ řekl starosta Moravského Krumlova Jaroslav Mokrý. Majitel objektu uvažoval o bazénovém centru a plovárně. „Jenže rekonstrukce by vyšla určitě na více jak šedesát milionů korun. Znamená to, že ve městě je brownfield k dispozici,“ dodal starosta. V jedné části objektu najdou mladí ve dvou patrech klub.

Keramické závody, Šatov
Rozloha: 108.820,00 m2

Současný stav:
„Už před více než pěti lety koupila areál bývalých Keramických závodů v Šatově brněnská firma. Celý prostor chátrá, ale zda majitelé něco chystají, o tom nevím,“ řekla starostka Šatova Františka Jahodová.
„Celý areál i s přilehlými pozemky jsme koupili jako investici do budoucnosti. Uložili jsme do něj volné prostředky, které jsme měli. Nyní je areál bez záměru. Budovy jsme vyklidili, není v nich žádná technologie. Nejlepší by pro nás bylo prostory pronajmout,“ řekl ředitel firmy World Hotels Martin Chvátal.


Fruta Znojmo
Rozloha: 100.772,00 m2

Současný stav:
Areál bývalé Fruty již těžké stroje dávno srovnaly se zemí, své nové využití zatím marně hledá. „Důvodem je současná hospodářská krize. My jsme jednali se zhruba dvaceti zájemci, nic ale zatím není jisté. Momentálně máme otevřené tři případy. U všech ale platí, že do toho zatím nepůjdou,“ řekl Stanislav Hahn, jednatel stavební firmy VHS, která bývalý areál Fruty vlastní. „Stále tedy hledáme firmy, které by plochy dokázaly využít, ať už pro lehkou výrobu nebo komerčně. Myslel jsem si, že to bude jednodušší,“ přiznal Hahn.


Cukrsklady, Hrušovany nad Jevišovkou
Rozloha: 12.477,00 m2

Současný stav:
Dřívější sklady starého hrušovanského cukrovaru nyní využívají dva soukromí zemědělci jako svá střediska a sklady brambor. „Když jsem areál koupil, žádné využití neměl. Teď ho pronajímám zemědělcům. Do seznamu brownfieldů jsem sklady nechal zapsat pro případ, kdyby se našel do budoucna nějaký vážný zájemce,“ řekl majitel areálu Pavel Sapoušek. S několika potenciálními kupci už jednal, ale bez výsledku. „Měli dojem, že budu ochoten prodat pod cenou. To nemám zapotřebí,“ dodal majitel.

Areál bývalých mrazíren s potravinářskou výrobou, Višňové
Rozloha: 44.000,00 m2
Areál je nevyužíván, budoucí regenerace je možná ihned, musí ji však zajistit budoucí vlastník.

Současný stav:
Už delší dobu je objekt bývalých mrazíren k prodeji.
„Areál se v současné době pokoušíme prodat nebo alespoň pronajmout. Současná prodejní cena je devět milionů devět set tisíc korun. Veškeré informace s podrobným popisem objektu najdou případní zájemci na webových stránkách www.alibo.cz /visnove,“ řekl Miroslav Roubínek, zastupující firmu, která Mrazírny Višňové nyní vlastní.


DANIEL SMOLA
a redaktoři Znojemského deníku