Lidé se na oblíbenou zimní zábavu těší. Do Znojma za ní míří i rodiny z okolí. „Bruslení mají děti rády a naučily se stát na bruslích právě na kluzišti na Horním náměstí. Ale je to jiný pohyb, než na ledové ploše a rádi bychom zkusili s celou rodinou i skutečný led. Snad se nám to podaří,“ uvažovala například Klára Cahová.

Kdy otevře kluziště v Sokolské, není zatím jasné. Po dvou letech kompletní rekonstrukce nedopadl dobře zkušební provoz. „Zkušební testy na venkovním kluzišti jsme zahájili teprve před krátkou dobou, až když nám to dovolily klimatické podmínky. Bohužel se objevila závada, která způsobuje nedostatečné chlazení na několika místech ledové plochy. Závadu řešíme se zhotovitelem a snažíme se zajistit, aby ji co nejrychleji odstranil,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

Výzdoba v ulicích a ozdobené stromy na Masarykově i Horním náměstí napovídají, že do začátku adventu zbývá už jen pár dní.
VIDEO: Čekání na advent ve Znojmě. Strom na náměstí slavnostně rozsvítí v neděli

Termín zprovoznění kluziště radnice upřesní. „Naší snahou je uvést kluziště do provozu co nejdříve. Výši vstupného sdělíme, jakmile budeme znát termín otevření,“ ujistil Kovařík.

Náklady na novou chladící technologii i celkovou rekonstrukci kluziště jsou zhruba šest milionů korun. Rozsáhlé opravy začaly za minulého vedení radnice. Město tehdy vyslyšelo požadavky obyvatel, kteří po bruslení pod širým nebem na ledové ploše volali.

S rekonstrukcí město uvažovalo o tom, jak kluziště využít celoročně. „Řešení bylo potřeba, protože úplně odešla chladící technologie. Měli jsem navíc představu, že plocha bude využívaná nejen v zimě místními sportovními kluby. Pokud nastala v realizaci chyba, je to škoda a mrzí mě to,“ poukázal opoziční zastupitel a dřívější starosta Jakub Malačka a doufal, že se podaří kluziště zprovoznit co nejdříve.

Zdroj: DENÍK/Ilona Pergrová

Kluziště s ledovou plochou v Sokolské prošlo celkovou renovací. „Zahrnovala nový betonový povrch, mantinely s pevným zakotvením do betonové plochy, aby bylo možné hřiště využívat i mimo zimní sezonu, a také výměnu rozvodů pro chlazení,“ vyjmenoval mluvčí města Kovařík s tím, že na kluzišti je agregát pořízený před čtyřmi lety.

Bruslaři si budou moci užívat aktivního pohybu na kluzišti i s příchodem jara. Led vydrží až do venkovní teploty šestnáct stupňů. „Předpokládáme provoz po dobu přibližně čtyř měsíců. Zařídíme se pak aktuálně dle zájmu návštěvníků. Podle dosavadních zkušeností s teplejším počasím zájem upadá a lidé se věnují jiným venkovním aktivitám,“ uvažoval mluvčí radnice.

Výroba adventního věnce. Ilustrační snímek.
Hvězdičky naděje pomohou. Čekání na Vánoce ve Znojmě zkrátí výroba věnců

Bruslit mohou lidé také na zimním stadioně ve Znojmě. Rozpis ledové plochy je k dispozici na webu Sportoviště Znojmo a zpravidla mají bruslaři k dispozici dvakrát týdně jednu hodinu. (Zájemci mají v rozpise hledat zkratku „BV“ jako bruslení veřejnost - pozn. red)

Umělé kluziště na Horním náměstí využili lidé poprvé roku 2017. Stálo tři a půl milionu korun. Kluziště u Sokolské ulice dosloužilo roku 2015 kvůli opakovaným závadám na chladicí technologii. „Hledali jsme proto jiné řešení, až jsme našli tuto variantu, která je chytrá, úsporná a ekologická,“ řekl tehdejší starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Lázně ve Znojmě zavřely na konci června.
Lázně dosloužily, co s nimi dál? Znojmo sbírá nápady obyvatel v anketě

Namísto na ledu lidé bruslí na plastu o tloušťce dva centimetry a je žádoucí mít speciálně nabroušené brusle. Hřiště v Sokolské radnice obnovila po čtyřech letech a lidé se na bruslích svezli v roce 2019. V té době pořídilo město nový chladící agregát, který je na kluzišti dosud.

Vstup na umělé kluziště na Horním náměstí, které je součástí adventní nabídky Znojma, je zdarma.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Romantika v lomu, turisté i blízké Podyjí. Poznáte vesnici nedaleko Znojma?

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová