Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budova bývalého katastru je opuštěná

Znojmo – Již druhým rokem zůstávají večer temná okna bývalého katastru ve Veselé ulici. Poté, co jej opustili úředníci katastrálního úřadu, nenašel se zatím jediný zájemce, který by mu vdechl život.

15.2.2011
SDÍLEJ:

Rohová budova bývalého katastru ve Veselé ulici.Foto: DENÍK/Ilona Pergrová

Katastrální úřad Jihomoravského kraje nabídl v prvním kole budovu bezplatně organizačním složkám státu. „Toto kolo se již uskutečnilo, ale žádná státní organizace ve Znojmě o dům neprojevila zájem,“ sdělil již dříve ředitel úřadu Josef Kamera.

Vedení Znojma zvažovalo různé využité této budovy ihned po odstěhování pracoviště katastrálního ú­řadu. „Město mělo zájem o bezúplatný převod. Ze strany Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jsme obdrželi odpověď, že takový převod není možný. Znojmo by muselo dodat zpracovaný projekt, ze kterého by byl patrný veřejný zájem. Vzhledem k současnému zadlužení města předpokládám, že na nabídku, týkající se odkoupení budovy nebude radnice reagovat,“ vysvětlila vedoucí majetkového odboru Jana Antošová.

Neúspěšný bezúplatný převod potvrdila i mluvčí znojemské radnice Renáta Šimečková. „Město žádalo v loňském roce o bezúplatný převod ve veřejném zájmu podle zákona. Projekt na využití budovy nemělo minulé vedení radnice vypracován a o plánech či případných záměrech, týkajících se budovy bývalého katastru v tuto chvíli nic bližšího nevím,“ objasnila Šimečková.

Rozsáhlý rohový dům nyní katastrální úřad nabízí za bezmála pět milionů. „V současné době uveřejňujeme výzvu k podání nabídek na odkoupení budovy. Vzhledem ke změně legislativy jsme museli mít zpracovaný nový znalecký posudek a stanovit odhadní cenu domu. Od jedenáctého února je nabídka zveřejněna na www.centralniadresa.cz a zájemci o koupi domu se mohou přihlásit do třetího března. Objekt nabízíme za minimální cenu čtyři miliony a devět set tisíc korun. Cena vychází se znaleckého posudku a zahrnuje další náklady s převodem spojené, vysvětlila Eva Krajíčková, zástupkyně ředitele Katastrálního úřadu pro Jihomoravský kraj v Brně.

O lukrativní dům měl zpočátku zájem také soukromý podnikatel, který v centru Znojma již opravil několik, většinou značně zdevastovaných domů. Jeden z nedávno opravených je nedaleko Václavského náměstí, na rohu ulic Přemyslovců a Velká Františkánská. Uvolněný objekt na Václavském náměstí podnikatele zaujal.

„Zpočátku jsem se o budovu letmo zajímal, ale nyní jsem se soustředil na koupi jiných objektů v centru Znojma. Letos bych rád začal s opravami nechvalně známé ruiny v ulici Klácelova a koupil jsem také dům v ulici Velká Mikulášská. Ten bych rád opravil posléze,“ informoval brněnský architekt Petr Skrušný.

#nahled|https://g.denik.cz/69/cc/znojmo_katastr_ulice_vesela__1__denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/69/cc/znojmo_katastr_ulice_vesela__1_.jpg|Budova bývalého katastru na rohu Veslé ulice a Václavského náměstí je již dva roky opuštěná a čeká na své další využití.#

Historii nárožního domu z konce devatenáctého století, ve kterém léta pracovali úředníci katastrálního pracoviště, stručně přiblížil znojemský památkář Jan Kozdas. „Bývalo zde několik proslulých kaváren. Hosté měli možnost i ubytování a tradovalo se, že zde bylo možné získat i speciální služby,“ uvedl Kozdas v narážce na údajné služby prostitutek.

Dům sice není kulturní památkou, ale má svou kulturní hodnotu. „Uvnitř jsou lapidární sloupy a fasáda je ve stylu pozdního klasicismu,“ popsal budovu Kozdas. Prostor by byl nejlépe využitelný pro společenský a kulturní život. „Když se postaví kostel, měl by sloužit jako kostel. Totéž se dá říci o kavárně. Rád bych zde viděl třeba literární kavárnu,“ dodal již dříve Kozdas.

Pro výpis z katastru a další dokumenty chodí lidé již druhým rokem do opravené budovy po vojenské správě v Pražské ulici.

Autor:

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jiří Mihola z KDU-ČSL.
AKTUALIZOVÁNO

VOLEBNÍ ONLINE: Chceme podporovat talentované žáky, řekl lídr KDU-ČSL Mihola

Ilustrační foto.
24

Výlovy: Pohořeličtí po letech zdraží kapry

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Znojmo – Finanční dar Vodárenské akciové společnosti přispěl k zakoupení přístroje, který využije hematologicko-transfuzní oddělení znojemské nemocnice. Pulsní oxymetr dává mimo jiné informaci o stavu transportu kyslíku do tkání. Mezi pracovníky společnosti je navíc řada těch, kteří chodí pravidelně darovat krev.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Znojemsko – Podívejte se na tablo novopečených prvňáčků ze Znojemska. Tentokrát představujeme žáky Základní školy Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích, ZŠ Konice, která patří pod ZŠ Dr. Mareše ve Znojmě, a žáky Montessori třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích. Prostřednictvím našeho seriálu Naši prvňáčci bude redakce představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol. Rodiče a blízcí žáků každou středu najdou v tištěném vydání na straně 4 a na webu prvňáčky z regionu. Deník si tak mohou koupit na památku.

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení