Na nové zbraně nebo třeba příkopový periskop se mohou těšit milovníci válečné historie a bunkrů na Znojemsku. Pěchotní srub Zahrada v Šatově přivítá první návštěvníky letošní sezony již v sobotu, ve Vranově otevřou na Velikonoce.

Nadšenci a milovníci předválečného opevnění si mohou zapsat do kalendáře termín čtrnáctého června, který je Dnem pevnostních muzeí na celé jižní Moravě. „Sezonu zahajujeme již v sobotu pátého dubna, ještě v květnu bude otevřeno pouze o svátcích, od června pak každý den kromě pondělí," uvedla Veronika Glettová z Technického muzea v Brně, které areál československého opevnění spravuje.

Součástí areálu jsou objekty stálého těžkého opevnění v obci Šatov a jejím bezprostředním okolí, budované v letech 1935–1938 k ochraně státních hranic, z nichž některé byly využívány armádou i v poválečném období. Zpřístupněný pěchotní srub MJ-S3 „Zahrada" je uvedený do podoby z osmdesátých let.

Pevnostní muzeum ve Vranově nad Dyjí láká letos návštěvníky na nové zbraně. „Velkou událostí bude Den pevnostních muzeí, přijedou nadšenci z Ameriky a budeme zde demonstrovat východní a západní část železné opony," uvedl provozovatel muzea Martin Černý, který před časem usiloval o odkoupení dvou objektů, v nichž muzeum sídlí, od ministerstva obran.

Podle jeho slov se celá záležitost táhne dlouhé měsíce a vlastníkem je stále stát. „Plánoval jsem přístavbu na jednom z objektů, mám také záměr zbudovat různé překážky a naučné stezky, ale se vším počkám, až budu vlastníkem," podotkl Černý.

Naproti tomu rekonstrukce se již brzy dočká střecha pěchotního srubu Zatáčka ve Chvalovicích. „Z toho důvodu bunkr zpřístupníme až v polovině června. Lidé se mohou těšit na raritu, kterou je zcela funkční příkopový periskop," vysvětlil Stanislav Salajka z Klubu vojenské historie ROTO Chvalovice.

Lidé mohou zavítat také do Muzea československého opevnění ve Slupi na kopci Spravedlnost mezi Rakšicemi a Olbramovicemi.

Bývalý bunkr v Hevlíně s názvem Výběžek před třemi lety koupila společnost Decampo SE za dvě stě sedmdesát tisíc. Zástupce společnosti Zbyněk Zvěřina před časem Deníku potvrdil, že hodlají objekt opravit do jeho původní podoby. „Majitelé bohužel nejsou v kontaktu s obcí, ale žádné dění nebo pohyb jsem v okolí bunkru nezaznamenal. Objekt je v poli, obklopený pozemky firmy Agrospol. Je možné, že zde není majetkově dořešený přístup k samotnému bunkru," uvažoval starosta Hevlína Jiří Dohnal.

Na jihu Moravy je asi osm set bunkrů. Pouze ve znojemském regionu je jich více než čtyři sta. Zhruba polovina je na pozemcích státu, zbytek na obecních či soukromých.

Bezúplatným převodem se již armáda zbavila zhruba osmdesáti z nich. Nejvíc jich takto získala Správa Národního parku Podyjí, která na území parku nechce zvyšovat počty soukromých majitelů nemovitostí.

Kdy otevřou
Šatov „Zahrada"
od 5. 4. 2014, do května pouze o víkendech, pak každý den kromě pondělí
Pevnostní muzeum Vranov
od 19. 4. 2014, do začátku června pouze o víkendech, pak každý den kromě pondělí
Chvalovice „Zatáčka"
14. a 15. 6., 27. 6. až 13. 7., 2. až 10. 8. a 20. až 21. 9. 2014
Minimuzeum Olbramovice
3. a 4. 5., 7. a 8. 6., 14. 6., 5. a 6. 7., 2. a 3. 8., 6. 9. a 4. 10. 2014
Dyjákovice „Závora"
14. 6. 2014 jinak na objednávku
Muzeum čs. opevnění ve Slupi
3. až 4. 5., 14. až 15. 6., 12. až 20. 7., 23. až 24. 8., 6. 9. a 25. až 26. 10. 2014
Zdroj: weby pevnost. muzeí