Tuto atmosféru mohli zažít v sobotu návštěvníci vranovského muzea lehkého opevnění. Nadšenci zde zpřístupnili a vybavili dva bunkry. Dnem otevřených dveří a provázením v dobových kostýmech ukončili sezonu. „Bunkry si letos prohlédlo přes tisíc návštěvníků, to je více než v předešlých sezonách,“ řekl jeden z majitelů Martin Černý.

I když skupinka majitelů nejsou ani profesionální historici ani muzejníci. Své bunkry se snaží vybavit a vyzbrojit podle přesných dobových reálií. Návštěvníci se tak kromě krizového roku 1938 mohou dozvědět i o méně známé povalečné historii opevnění. „O tom, jak fungovali po válce mnoho lidí neví, proto jsem se rozhodli jeden bunkr upravit podle komunistických reálií z šedesátých a sedmdesátých let,“ uvedl Černý.

Co může být pro jiné jen kus železa podivného tvaru, je tak pro sběratele a majitele bunkrů nepředstavitelný poklad, za který jsou ochotni zaplatit i nemalé částky. Sehnat dobovou výstroj a vyzbroj totiž není vůbec jednoduché. Překvapivě jim v tom pomáhá internet. „Různé věci hledáme na světových aukčních serverech. Je až překvapivé, co lidé všechno nabízí,“ řekl Černý.

Příští rok by u dvou vranovských bunkrů mělo vzniknout zázemí pro průvodce. Majitelé plánují i další vybavování objektů. „I když fungujeme už téměř tři sezony, pro řadu návštěvníků Vranovska jsou naše bunkry stále překvapení,“ povzdechl si Černý.