Oblíbenou a netradiční podívanou bude opět šlapání vína bosýma ženskýma nohama. „Zájemkyně přijíždějí z celé republiky a existuje dokonce i pořadník. Unikátní podívaná, která je velkým lákadlem pro návštěvníky, začne v sobotu ve dvě hodiny odpoledne u historického kládového lisu," přiblížil ředitel společnosti Znovín Znojmo Pavel Vajčner.

Šlapání se ujme osm čtyřčlenných týmů. Děvčata budou šlapat tři minuty, pak porota zhodnotí, kolik šťávy vyšlapala a jakou mají hrozny cukernatost. „Hlásí se nám ženy z celé republiky. Mnohá děvčata se tedy hlásí hned po skončení burčákového festivalu s tím, že mají zájem šlapat hrozny i příští rok. Je to pro ně skvělá zábava a relaxace, stejně jako pro přihlížející," dodal s úsměvem Vajčner. Mošt bude odtékat z lisovacího koše do nerezové nádoby a kvasit bude následně v Jaroslavicích. Jména dívek a žen, které víno pošlapou, uvedou pak pracovníci Znovínu na zadní etiketě vína, které bude v prodeji při Burčákfestu v roce 2015.

Celé kuličky hroznů se rozpadnou pod bosýma nohama zaměstnankyň pořádající firmy. „Zhostíme se nejtěžšího úkolu, kterým je šlapání celých hroznů. Jinak by bylo první soutěžní družstvo znevýhodněné. Kuličky totiž zapadají mezi rošty a šlapání prvního týmu není vůbec snadné. Této úlohy jsme se ujaly již loni a družstvo má i tentokrát stejnou sestavu. Nesoutěžíme, nikdo nebude sledovat množství šťávy ani její cukernatost," vysvětlila marketingová ředitelka Znovínu Eva Gargelová s tím, že pořadatelé touto atraktivní disciplínou připomínají, jak lidé získávali vinnou šťávu v dávné minulosti.

Festival odstartuje v pátek ve čtyři hodiny odpoledne hudebním podvečerem se skupinou Carrie přímo na nádvoří kláštera. Milovníky cimbálovek potěší cimbálová muzika Antonína Stehlíka ve štukových sálech a hlavním hostem bude kapela Eddie Stoilow v jízdárně Louckého kláštera.

V sobotu zavítají na slavnosti burčáku Hana a Petr Ulrychovi. „K ochutnání budou také různé gastronomické speciality jako například sele na rožni, zvěřinový guláš, kapří hranolky nebo pstruh na roštu," pozvala Ilona Irmannová z pořadatelské agentury.

Loni zavítalo na Burčákfest na tři tisíce návštěvníků, kteří vypili téměř deset tisíc litrů burčáku, vinaři prodali i tisíc lahví vína. „Burčák příjemně osvěží a povzbudí, kromě toho, že obsahuje nějakých pět procent alkoholu, má velké množství hroznového cukru. Právě ten dodává energii a výborně povzbudí," naznačil Vajčner.

Pro příznivce vína je připravena ve štukových sálech a sklepení ochutnávka sauvignonů, tramínů, Ryzlinků rýnských a dalších odrůd.

Organizátoři nabízí také doprovodný program, jehož součástí je například festival dračích lodí pod sedlešovickým mostem nebo atrakce pro děti před vstupem u plovárny Louka.

Dvoudenní vstupné přijde na dvě stě šedesát korun, v pátek návštěvníci zaplatí sto šedesát korun, v sobotu sto devadesát korun. Děti do deseti let mají vstup zdarma.