Ochutnat burčák ze tří odrůd, zajít na degustaci vín či pokochat se pohledem na dívky šlapající hrozny bosýma nohama. Kromě šlapání hroznů se hosté mohou těšit na vystoupení slovenské skupiny No Name a na ochutnávky gastronomických specialit. Novinkou bude vystoupení znojemských muzikantů ve sklepení Louckého kláštera.

„Letos mohou návštěvníci ochutnat ze tří druhů burčáku. Přichystáme třináct tisíc litrů z odrůd Veltlínské červené rané, Müller Thurgau a Veltlínské zelené,“ uvedl ředitel Znovínu Pavel Vajčner.

Kromě burčáku ale mohou lidé ochutnat i víno. „Ve Štukovém sále kláštera nabídneme přehlídku sauvignonů a tramínů. Z každé odrůdy dodáme kolem deseti druhů. Ve sklepní části mohou návštěvníci vybírat i ze šesti vzorků jiných odrůd a nějaké červené,“ uvedl Vajčner.

Burčákfest v sobotu oživí lákavé šlapání vína bosýma dívčíma nohama na nádvoří Louckého kláštera. „Začátek šlapání je ve tři hodiny a potrvá do pěti odpoledne. Prostřídá se asi sedm týmů po pěti ženách. Každá od nás dostane odměnu,“ informoval ředitel.

Letos šlapání hroznů Muškátu moravského zahájí děvčata ze středověké krčmy Dětenice. „Jména dívek, které se vloni podílely na výrobě, jsou pak na etiketě na zadní části láhve. Lidé si netradiční láhev mohou už v pátek koupit za sto čtyřicet korun,“ řekl Vajčner.

Princip šlapání hroznů bude stejný jako vloni. „V průměru dvoumetrovou nádobu naplníme hrozny a děvčata, která budou mít zájem, mohou pomoci s jejich lisováním,“ popsal Vajčner.
Organizátoři Burčákfestu pro návštěvníky připravili oproti loňsku bohatší program. Na pódiích i ve sklepním areálu Louckého kláštera se vystřídají všechny hudební žánry od cimbálové, dechové až po populární muziku.

„Proti loňsku, kdy jsme zjistili, že je o Burčákfest vysoký zájem, jsme vsadili na bohatý program. Rozšířili jsme ho i do nového prostoru, do sklepení Louckého kláštera. Zde zahrají znojemští muzikanti, kteří vsadili na kvalitní muziku. Lidé si budou moci poslechnout například absolventku konzervatoře Moniku Krčálovou, která zahraje na housle. Začínáme v pátek ve čtyři hodiny odpoledne. Po celý den bude hrát skupina Carrie. Je to kvalitní znojemské pěvecké duo. V sobotu v půl šesté začne vystoupení slovenské kapely No Name,“ uvedl šéf pořádající agentury Burčákfestu Petr Irmann.

Ve štukových sálech Louckého kláštera si v pátek lidé od šesti hodin odpoledne mohou poslechnout cimbálovou muziku Aleše Smutného a v sobotu Cimbálovou muziku Antonína Stehlíka.
„Vloni jsme program udělali v trochu lidovějším tónu, letos jsme vsadili na známou kapelu No Name,“ dodal pořadatel.

Lidé mohou ochutnat i speciality v nedaleké kuželně. „Sem může přijít každý, do kuželny vstupné návštěvníci platit nebudou. Kromě burčáku mohou ochutnat jehně a prase na rožni, kapra po novohradsku, pstruhy a jiné speciality,“ vyjmenoval Irmann.

Páteční vstupenka letos vyjde na devadesát korun, sobotní na sto padesát. Za dvoudenní vstupné hosté zaplatí dohromady dvě stě korun. „Vstupenka platí v celém areálu a obsahuje i tři degustace burčáku,“ dodal ředitel Vajčner. Návštěvníci Burčákfestu se mohou pobavit i třetím festivalem dračích lodí. Uskuteční se zde neoficiální Mistrovství světa amatérských posádek a memoriál Františka Poláčka. Pod sedlešovickým mostem na řece Dyji se představí kolem tisíce závodníků.