Hlavním sobotním lákadlem je oblíbená disciplína, kdy soutěžní týmy žen a dívek šlapou hrozny. V daném časovém limitu zdolávají předem určené množství kuliček hroznů. Ze šťávy, kterou vymačkají, vyrobí Znovín Znojmo víno, které nabídne k ochutnání o příštím Burčákfestu. Na etiketě nebudou chybět jména soutěžících, která se rozšlapání kuliček hroznů zaslouží.

Vzhledem k tomu, že fyzicky nejnáročnější je první várka, o předšlapání se zaslouží tým pořadatelské firmy s názvem Holky z pekla. V kádi se pak už v soutěži samotné střídají družstva s názvem Šlapalíny, Šlapandy, Veka, Tramínky, Severanky, Rosničky, Pozdní sběr z Hané a Hrabětické šlápoty.

Tradiční Sedlecké vinobraní v sobotu navštívily tisíce lidí.
VIDEO: Na vinobraní do Sedlece zamířily davy lidí. Zkouší až čtyřicet druhů vín

Zářijovou akci ve Znojmě si nenechávají ujít soutěžící z druhého konce republiky. Jejich domovem je třeba Jílové u Děčína nebo Česká Lípa. Jílovské Šlapalíny přijíždějí na jih Moravy již poněkolikáté. „Cesta trvala asi pět hodin, jsme tu už od pátku. Máme dokonce svého trenéra i maséra,“ prozrazuje jedna z účastnic soutěže. Za svůj tým se pak zapojuje do další disciplíny, kterou je vytažení burčáku pomocí koštýře. Je zadýchaná po předchozím náročném výkonu v kádi, ale i tak vytáhne slušné množství, kterým se pak může zaslouženě odměnit společně se svými kamarádkami. „Trénovala jsem včera, ale tahala jsem vodu, je to úplně jiné,“ kroutí hlavou.

Své zastoupení mají ale i domácí týmy. Právě jsou na řadu Šlapandy, které pocházejí z vesnic v okolí Znojma. Oblečené jsou do širokých sukní, které lehce ztěžují nastoupení po schůdkách do kádě, ale nakonec je soutěžní čtveřice kompet a klání může pokračovat.

Zdroj: Deník/Ilona Pergrová

Odpoledne a podvečer zpříjemňuje kapela Elastic Band , která hraje na nádvoří Louckého kláštera, štukovým sálem zní Cimbálová muzika Jožky Šmukaře. Ve sklepení Louckého kláštera si lidé poslechnou Charlie Slavík Revue. Program trvá do sobotní desáté hodiny večerní.

Ve stejném termínu se konalo i Vinobraní v Sedleci u Mikulova.