Přestože osmasedmdesátiletá důchodkyně Jiřina Musilová mohla už dnes bydlet ve vlastním bytě, zřejmě bude dál platit nájemné. Jenže už nikoli městu, ale možná realitní kanceláři.

Město jí předloni nabídlo ke koupi dvoupokojový městský byt na starém sídlišti, ve kterém bydlí už pětačtyřicet let, za částku sto osmdesát tisíc korun. V písemné nabídce stála podmínka, že pokud se nájemce nevyjádří do půl roku, může město nabídnout byt jinému zájemci.

„Vím, že jsem nestihla termín, do kterého jsem se měla vyjádřit, že byt koupím. Nevěděla jsem, kde bych těch sto osmdesát tisíc v původním termínu sehnala. Když jsem pak asi tři měsíce po termínu byla na úřadě, řekli mi, že už se nedá nic dělat,“ řekla Jiřina Musilová.

O byt tedy projevila zájem v anonymní obálkové metodě. Nabídla původní cenu. „Nakonec jsem chtěla byt v obálkové metodě koupit za původně navrhovaných sto osmdesát tisíc, nějak bych to musela zvládnout. Opakovaně jsem byla u starosty a místostarosty. Slibovali mi, že o byt nepřijdu a ať nemám strach. Prý se postarají, abych to koupila za původní cenu,“ uvedla Musilová.

Své tvrzení o slibu představitelů města však nemůže nijak doložit.

Dnes má důchodkyně v rukou novou nabídku města ke koupi bytu, už však za trojnásobnou cenu. „Šest set tisíc korun prostě nemám, tolik dát nemůžu,“ posteskla si Musilová.

Starosta Znojma popírá, že by nájemkyni slíbil byt za původních sto osmdesát tisíc korun. „Tohle ji nikdo nemohl říci. Paní Musilová nezareagovala v termínu, proto byt můžeme prodat třetí osobě. Má stále předkupní právo, už ale za nejvyšší nabídku,“ řekl starosta Petr Nezveda.

„Paní jsem informoval, že smlouva, kterou má a která je za regulovaný nájem, je prakticky nevypověditelná. Pokud bychom této nájemkyni prominuli termín, ve kterém se nestihla vyjádřit, spustili bychom lavinu, kdy by se nám hlásili další lidé,“ uvedl starosta.

Odborníci sice hovoří o nevypověditelnosti smlouvy, stoprocentní záruku, že Jiřina Musilová o byt nepřijde, však nedávají.

„Městu nic nebrání v tom, aby nájemci nabídl byt za sto osmdesát tisíc korun. Paní Musilová tuto možnost bohužel promarnila. Nyní město prodává byt na volném trhu, tedy za vyšší cenu. Nájemce má stále předkupní právo, ale už za tržní cenu,“ uvedla právnička Jana Pejchalová.

Odborníci tvrdí, že nelze zabránit tomu, aby nový majitel nájemce o byt připravil.

„Pokud majitel bytu uvede, pro jaké potřeby byt potřebuje, případný soud mu může vyhovět a následně bude muset poskytnout nájemníkovi náhradní byt. Ten však už může být s tržním nájemným,“ zakončila Pejchalová.