Padesátimilionový tendr na firmu, která obstará papírování spojené s prodejem městských bytů, vyhlásila znojemská radnice. Představitelé koalice doufají, že reálná cena za administraci prodeje víc než dvou tisíc bytů nájemníkům bude výrazně nižší. Opozice mluví o vyhozených penězích.

„Vyhlásili jsme otevřené řízení, a již přichází první nabídky. Organizace soutěže bude levnější. Vypověděli jsme smlouvu společnosti RTS, která pro město zakázky organizovala dosud. Toto řízení dostala na starost společnost KŠD Šťovíček, která se také podílela na zpracování zadávacích podmínek,“ sdělil znojemský sociálnědemokratický starosta Vlastimil Gabrhel. Změna organizátora řízení podle něj městu ušetří přes sto tisíc korun.

Jak plyne z popisu zveřejněné zakázky, vybraná firma dostane za úkol obstarat veškerou administrativu spojenou s prodejem. Její práce zahrne úkoly od vyčlenění jednotlivých bytů na katastru přes zajištění znaleckých posudků po zaslání nabídek nájemníkům. Dále vypracuje příslušné smlouvy i vyřízení případného prodeje těch bytů, jejichž nájemníci neprojeví zájem o využití předkupního práva.

Spokojení radní

Radní za nestraníky Jiří Ludvík vyjádřil se zadávacími podmínkami, dohodnutými po dlouhých koaličních diskusích, spokojenost. „Nyní doufám a očekávám, že se přihlásí co nejvíce firem. Bude-li soutěž tak otevřená a transparentní, jak předpokládám, pak bude jistě skutečná cena zakázky významně nižší než padesát milionů korun,“ uvedl Ludvík.

Podobně mluvil lidovecký místostarosta Pavel Balík. „Zadání je výsledkem dlouhých jednání a koaličního kompromisu. Při schvalování podmínek jsem se ptal, zda umožní účast nejméně deseti firem. Byl jsem ujištěn, že ano. Chci proto věřit, že výsledek řízení potvrdí naše naděje a cena zakázky bude nakonec pro město velmi výhodná,“ sdělil místostarosta.

Předák opozičních občanských demokratů připomněl postoj modrého klubu při letním projednávání prodeje bytů v zastupitelstvu. „Byli jsme proti a na našem postoji nemám důvod nic měnit. Prodej po jednotlivých bytech nepovažujeme za šťastný a pro město bude zbytečně nákladný,“ argumentoval opoziční zastupitel a bývalý starosta Petr Nezveda.

Poukázal přitom na spor z minulého volebního období. „Když jsme tehdy mluvili právě o tom, že prodej po bytech je náročný a nákladný, říkala tehdejší opozice, že to sice může být pravda, ale že to město a jeho úředníci jistě zvládnou,“ poznamenal Nezveda.

Termín pro podání nabídek vyprší uchazečům v poledne devátého prosince. Otevírání obálek plánuje radnice o tři dny později. „První byty chceme začít prodávat v polovině příštího roku a celý proces má skončit do roku 2018,“ doplnila základní data mluvčí radnice Renáta Bártová.