Krajští radní odsouhlasili dotaci 305 tisíc korun na opravu sedmi koupelen v Domě s pečovatelskou službou v městysi Višňové, aby splňovaly podmínky pro seniory, kteří jsou ve většině případů omezeni svojí hybností.

Tasovice chtějí postavit pro své obyvatele zbrusu nový dům s byty zvláštního určení. Kraj jim pomůže dotací na projektovou dokumentaci v řádech stovek tisíc korun. „Program je určený na projektové dokumentace, ale také na stavební akce. Může se jednat o rozsáhlejší stavby, ale i o zdánlivě drobné úpravy, jako je snížení schodku ve sprchovém koutě nebo zavedení internetu do bytů,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník.

Penzista. Ilustrační snímek.
Na sociální služby a aktivity pro rodiny dá Znojmo přes třicet milionů korun

Jak doplnil, i zdánlivé drobnosti mohou zásadně přispět k lepší kvalitě života obyvatel. „Dotační titul je stále otevřený a žádosti se mohou podávat až do 30. září. Na jeden projekt může žadatel získat až pět milionů korun,“ upozornil.

Kraj podpoří kromě zmiňovaných obcí také Tišňov na Brněnsku, Sudoměřice na Hodonínsku a Boskovice na Blanensku. Zatím dává na tento projekt deset a půl milionu korun, v rozpočtu má vyčleněno bezmála jednou tolik. „Jen vítáme, aby lidé v nepříznivé zdravotní a sociální situaci měli možnost žít v prostředí, které znají a je jim tam dobře. Mají blízko ke službám, na které jsou zvyklí, a ke své rodině a přátelům. Tyhle faktory vysoce zvyšují kvalitu života,“ vysvětlil jihomoravský hejtman Jan Grolich.