Ve Znojmě se ceny nových bytů pohybují na úrovni pětadvaceti tisíc za metr čtvreční. V kurzu se zatím drží i paneláky, ovšem chystaná privatizace městských bytů může mnohé změnit. „Očekávám, že se ceny panelákových bytů už neporostou. Cena za dva dva plus jedna v centru by měla zůstat někde kolem milionu,“ odhaduje pracovník realitní kanceléře.

O domku přemýšlí mladá rodina ze Znojma. „Dlouhou dobu jsme čekali na městský byt, ale po letech už to vzdáváme. Teď si budeme muset vzít hypotéku a přemýšlíme o malém domku někde na vesnici poblíž Znojma,“ uvedl Karel Hubáček. Část peněz na nové bydlení má jeho rodina nešetřenou, zbytek bude řešit hypotečním úvěrem. „Počítáme s hypotékou kolem jednoho a půl milionu korun,“ doplnil Hubáček.

Podle odborníků jsou uváděné ceny bytů jen orientační. vždy záleží na konkrétní lokalitě, stavu bytu a dalších činitelích. „Například za byt v centru Znojma o výměře osmdesát metrů čtverečních zaplatí zájemce přibližně dvacet tisíc korun za čtvereční metr. Stejně velký byt v okrajové části vyjde zákazníka na šestnáct tisíc za metr,“ upřesnil Lubomír Štola.

Dlouhodobě drahé jsou ve Znojmě stavební parcely, kterých je velmi málo. Za metr se proto platí i osmnáct set korun.