„Bytová údržba byla od začátku roku ve ztrátě jeden a půl milionu korun, do konce roku to budou zhruba dva miliony. Pokud stejné práce budeme brát od externí firmy, budou levnější. To je jednoznačné. Prvních devět pracovníků již podepsalo výpověď dohodou, těm jsme zajistili místo u soukromé firmy. Postupně opustí údržbu i další pracovníci. Zůstane jich pouze šest, kteří mají na starosti městské osvětlení,“ řekl nový ředitel Správy domovního fondu města Znojma Lubomír Šeda.

Ten chce zeštíhlit i úřednický aparát. „Osm lidí pracuje na ekonomickém úseku, osm na správě domů a bytů. Kolik z nich ale dostane výpověď, nechci nyní ještě specifikovat,“ dodal ředitel Šeda.

Zaměstnanci byli hromadnou výpovědí nemile překvapeni. „Ti, co tady byli kratší dobu, dostali výpověď nejdřív. Byli z toho tak v šoku, že hned podepsali dohodu, a prý nedostanou ani žádné odstupné. Můžou jít dělat jinam,“ řekl jeden z údržbářů, který zatím ve firmě zůstává, a nechtěl proto zveřejnit své jméno.

Nájemníky městských bytů ale změna systému v údržbě netrápí. Někteří ji vítají. Se současnými údržbáři nemají dobré zkušenosti. „Chtěli jsme dát do kuchyně nový dřez a pracovní desku. Dřez nám z byťáku dovezli, ale desku jsme si museli koupit sami. Když jsem pak po úřednici chtěl, aby nám poslali nějakého montéra, který by desku usadil, řekla mi, že si ho musíme sehnat sami, že to chlapi neradi dělají. Mají prý strach, aby to nepokazili,“ uvedl důchodce Ludvík Konečný.