Zastupitelé rovněž definitivně potvrdili prodej dvou set padesáti bytů nachystaný ještě v předchozím volebním období. Opoziční zastupitel Petr Krátký navrhl hned v úvodu odložení diskuse o strategii. „Předložený návrh je technicky i obsahově neúplný. Nevíme, kolik je v jednotlivých domech bytů, postrádám informaci o tom, o kolik se zmenší majetek města v případě prodeje,“ stěžoval si zastupitel. Se svým návrhem ale neuspěl.

Více informací


„Právě proto, že pro tak závažné rozhodnutí, jakým je případný prodej bytů, potřebujeme kvalitní informace, žádáme o souhlas se zadáním příslušných šetření,“ řekl starosta Petr Nezveda. Zastupitelé nakonec schválili tři šetření. Radní budou mezi nájemníky zjišťovat, zda mají zájem utvořit družstva a koupit své domy za odhadní ceny. Zadají bankovní průzkum trhu s cílem ověřit, zda je na českém trhu investor, který by dokázal koupit bytový fond jako celek. „Protože musíme hájit zájmy všech občanů, zadáme na základě schválení zastupiteli i průzkum veřejného mínění o prodeji městských bytů mezi všemi obyvateli města,“ dodal starosta.

Radní Kaššai chtěl okruh otázek rozšířit. „Je správné, že se lidí ptáme, ale měli bychom jim dát i možnost vyjádřit se, zda chtějí koupit svůj byt sami za stejných podmínek jako dosud,“ řekl Kaššai. Většinu zastupitelů ale pro svůj návrh nezískal. „Někteří lidé za žádných okolností na koupi bytu nedosáhnou. O ty se město musí postarat a zaručit jim, že jim neprodá střechu nad hlavou, proto se nájemníci nemusí obávat,“ uvedl zastupitel a senátor Milan Špaček.

Přednostní prodej


Podle místostarosty Mariana Keremidského takové situace má řešit právě prodej družstvům nájemníků. „O přednostním prodeji nájemníkům není pochyb a družstva právě mohou koupit dům i za dva či tři nájemníky, kteří si sami byt koupit nemohou,“ řekl místostarosta.

Jednání zastupitelů pozorně sledovalo více zástupců veřejnosti než bývá obvyklé. „Chceme, aby dostala přednost varianta po domech, protože bude jednodušší pro lidi i rychlejší pro město. V našem domě by kupovali svůj byt všichni,“ uvedla jedna z přihlížejících žen. Jméno uvést odmítla s odůvodněním, že se obává, že zjištěný zájem o koupi by mohl zvýšit odhadní cenu domu. Podle další nájemnice z domu na Bolzanově ulici jsou pevně rozhodnuti své byty koupit i obyvatelé nejméně tří bloků v ulici.

Opozice se schváleným postupem příliš spokojena není. „Průzkumu mezi nájemníky by mělo předcházet zpracování cenových odhadů. Pokud bychom dali přednost prodeji nájemníkům, případně družstvům, byly by pak peníze na zaplacení bankovní studie zbytečně vyhozené,“ podotkl zastupitel David Moučka.