Je to mezinárodní ostuda. Tak vidí bývalý přednosta stanice v Šatově na Znojemsku Emanuel Hejč objekty skladů u nádraží. Rozpadající se budovy u trati totiž vidí stovky turistů, přijíždějících vlakem z Vídně do Znojma.

Expřednosta se zlobí. „Šatov je pohraniční stanicí, která by měla reprezentovat zemi při vjezdu mezinárodních vlaků do republiky. Namísto reprezentace státu vidí cestující vykradené, zdevastované a rozpadající se budovy skladiště,“ uvedl Hejč.

Kritik se snažil spojit jak s vedením městyse, tak se Správu železniční a dopravní cesty (SŽDC), která má na starosti objekty nádraží v zemi. „Loni jsem požádal ředitele SŽDC v Brně, zda je možné řešení. Odpověděli mi, že skladiště jsou Českých drah a že jim moji kritiku postoupili,“ dodal Hejč.

Starostka městyse Lenka Stupková tvrdí, že by nevzhledné budovy u nádraží měly časem zmizet. „Aktuálně s Českými drahami řešíme vodovodní řad do této oblasti. Dalším tématem bude odstranění bývalých skladů,“ naznačila Stupková.

České dráhy tvrdí, že sklady v Šatově zdevastovali bezdomovci „Vzhledem k lokalitě jsou terčem útoků lidí bez domova a jiných skupin tohoto charakteru. Regionální správa majetku Brno již několikrát objekty zabezpečovala a bude v tomto úsilí pokračovat. S přihlédnutím k současnému stavu budov přistoupí správa k jejich demolici,“ konstatovala mluvčí drah Gabriela Novotná.

Nepěkných budov, jak přímo železničních stanic, tak především bývalých skladů, je u železnice na jihu Moravy celá řada. Jednou z takových je zastávka v Rohatci na Hodonínsku. „Zděné objekty jsou poškozené vandalským zásahem, zejména sprejery. Správa pozemních staveb počítá s opravou těchto objektů v rámci údržbových prací na rok 2020. Podobných staveb, které vyžadují obdobný zásah, má Správa pozemních staveb ve svých obvodech větší množství, a tak jak dovolují kapacitní možnosti dodavatelských subjektů, snažíme se jednotlivé opravy provádět,“ sdělila mluvčí SŽDC Nela Friebová.

Nevzhledné skladovací prostory nabízí aktuálně k pronájmu České dráhy ve Veselí nad Moravou. „Jsou zde i další budovy. Nepěkná budova je kromě Rohatce i v Zaječí. Ale podobných je pravdu hodně. SŽDC u nich obvykle vymění jen okna a je jim jedno, že budovy jsou neobyvatelné,“ podotkl Radek Tyl, který na dráze pracuje.

Naopak SŽDC v těchto dnech dokončuje opravu například budovy žeezniční stanice ve Znojmě.