Nezveda sdělil, že odchází kvůli práci. „Stávají i nadcházející pracovní vytížení je takové, že svou funkci nejsem schopen řádně a zodpověděn vykonávat. Proto jsem poslal panu starostovi dopis s oznámením, že se vzdávám svého mandátu v zastupitelstvu města," řekl někdejší starosta a dlouholetý lídr modrých. Jak dodal, na přání kolegů si prozatím ponechá funkci šéfa majetkové komise rady měst.

I strana bude brzy hledat nové vedení. „Sám o žádné funkce již usilovat nebudu. Volba nových předsedů bude na pořadu tuším v červnu," dodal Nezveda s tím, že místní i oblastní organizaci již delší dobu vedou pověření místopředsedové.

Nezvedovo rozhodnutí překvapilo bývalého předsedu znojemské ODS Pavla Kovaříka. „Těžko se mi to komentuje. Je to myslím škoda, že opouští, co si vybojoval," uvažoval Kovařík, který loni složil funkci a pak i stranickou knížku kvůli nesouhlasu s výběrem a složením komunální kandidátky strany.

Připustil přitom, že ho střet částečně mrzí. „Je mi líto, že jsme nenašli společnou řeč. Zdá se, že horké hlavy chtěly prosadit svou, a teď neví, jak si poradit s výsledkem. V každém případě ODS přeji, aby našla nového lídra, sám ho ovšem mezi pozůstalými členy nevidím," dodal Kovařík.

Na uvolněnou židli se v červnu vrátí Květoslav Svoboda. Na podzim ještě kandidoval se stranickou knížkou v kapse. „Ke konci ledna jsem ale kvůli zklamání z výsledku voleb a celkovému směřování strany nezaplatil příspěvek a ve straně tak skončil, S klubem jsem už mluvil, nastoupím jako nezávislý za ODS," sdělil někdejší olympionik.

Chce se reprezentovat pravicové voliče, ale nehlásí se ani k opozici, ani ke koalici. „Budu spolupracovat s dobrými návrhy pro město, ať jsou pravé nebo levé," uvedl Svoboda. Jedním z prvních jeho témat bude podpora lepší prezentace nalezené studny u Horní České ulice, obecně se chce zaměřit na oblast školství, sportu a volného času mládeže.

Podle Lídra opoziční Změny Jiřího Ludvíka bude záležet na dalším profilaci ODS. „Petr Nezveda se v poslední době vymezil jednoznačně opozičně, co bude nyní, uvidíme. Očekávám, že v zastupitelstvu nyní budou spíše tři jednotlivci než jeden klub ODS. Naším úkolem bude nyní dál zůstat s kolegy z KDU a Pro Znojmo důraznou opozicí," řekl Ludvík.

Politolog Jaromír Příkazský má za to, že se občanští demokraté v zastupitelstvu vytrácí. „Jejich klub, i kvůli časté nepřítomnosti lídra Nezvedy a zvláštní pozici předsedy strategického výboru Podzimka, téměř přestal existovat. Je na novém lídrovi, aby situaci změnil. Ambici mohou mít třeba pánové Podzimek či Blažíček nebo paní Schneiderová," podotkl Příkazský.