Více než dva roky čekal na verdikt soudu bývalý znojemský strážník Radek Pechura. V létě roku 2008 dostal hodinovou výpověď. Důvod: hrubé porušení pracovních povinností. Podle vedení města strážník měl v jednom konkrétním případě porušit zákon, chovat se ve službě urážlivě, agresivně a ponižujícím způsobem. A měl způsobit i šok dítěti. To alespoň uvedl starosta Petr Nezveda v odůvodnění okamžité výpovědi.

Soud však tvrdí opak. Potvrzuje tím slova bývalého strážníka. „Nic z toho, co bylo uvedeno v odůvodnění výpovědi, jsem neudělal. Výpověď je neplatná a já to tvrdím od začátku. Ano, uznávám svoje pochybení při řešení konkrétního přestupku, ale to se mělo řešit jinak, ne vyhazovem z práce,“ řekl Pechura.

Bývalý strážník nyní zvažuje žalobu na starostu města i svého tehdejšího ředitele. „Ani starosta, ani ředitel se se mnou bezprostředně po tomto údajném hrubém prohřešku nechtěli bavit. Přitom starosta měl přímou personální pravomoc. Vůbec mne nepřijal. Oba mne jen pomluvili a způsobili mi osobní újmu. Proto přemýšlím o tom, že na oba podám trestní oznámení pro pomluvu,“ konstatoval Pechura.

Starosta Znojma o výroku soudu ví. „Mám informace o tomto rozhodnutí prvoinstančního soudu. Ještě se budeme radit, zda podat odvolání. Pokud si vzpomínám, tehdy byl okolo události s autobusem, kde figuroval strážník Pechura, poměrně rozruch, viděl jsem i nějakou stížnost. Kdybychom tehdy nebyli přesvědčeni o tom, že Pechura zásadně pochybil, k výpovědi by nedošlo,“ reagoval Nezveda.

Dodal, že podrobnější okolnosti si již nepamatuje. „S panem Pechurou jsem neměl žádný problém. Nevzpomínám si, zda jsem s ním mluvil, ty věci řešil ředitel Kolouch. Proč u soudu nyní vypovídali svědci jinak, než krátce po události, to opravdu netuším,“ uvedl Nezveda. Obavy z případného trestního oznámení starosta nemá. „Může ho podat kdokoliv na kohokoliv, toho se nebojím,“ dodal starosta.

Vedení Znojma přitom nepřemýšlí jen o problémech spojených s bývalým strážníkem. Žaloba na město pro neoprávněné odvolání z funkce vedoucí majetkového odboru leží na soudu i od bývalé vedoucí tohoto odboru Renaty Horákové. Rada ji letos v březnu odvolala kvůli údajné dlouhodobé nespokojenosti s jejími pracovními výkony. Spekulovalo se ale spíše o tom, že se Horáková odmítla podepsat pod nevýhodný pronájem areálu Malá Louka, kterým by město přišlo o zhruba devadesát milionů korun. Horáková sice na radnici stále pracuje, nyní ale jako řadová referentka v archivu. Bývalá vedoucí majetkového odboru nyní čeká na první stání u soudu.

Nejnověji vysvětloval na posledním jednání zastupitelstva personální problém s bývalou zaměstnankyní města Irenou Peřinkovou tajemník městského úřadu Vladimír Krejčíř.