Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ČAS propouští lidi a nevrací zálohy

Znojmo - Černý Petr v podobě elektronické peněženky na městskou dopravu zůstane po konci roku některým cestujícím. Končící dopravce odmítá, že by poplatek za vystavení karty byl vratnou zálohou.

13.12.2009 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografieFoto: DENÍK/David Grossmann

Čtyřicet lidí bez práce a nová vydání pro lidi, kteří chtějí v městských autobusech platit elektronickou peněženkou. I takto se zřejmě rozloučí s městskou autobusovou dopravou ve Znojmě firma ČAS.

Znojmo mění provozovatele městské autobusové dopravy po desítkách let. Od prvního ledna zůstanou v garážích na Dobšické ulici červenobílé autobusy, které vozí cestující ještě v těchto dnech. Vystřídají je nové vozy Znojemské dopravní společnosti.

Firma ČAS bude muset propouštět. „Postupně se to bude týkat čtyřiceti až padesáti lidí,“ potvrdil ředitel dopravní firmy Roman Polach. Je pravděpodobné, že hromadné propouštění v tomto případě statistiky nezaměstnanosti na přelomu roku příliš neovlivní.

„Přece ti lidé musí někde dělat. Sami je ale oslovovat nebudeme. Kdo přijde, přijde. Kdo nepřijde, nepřijde. Každopádně prvního ledna vyjedeme,“ naznačil zájem už dříve Karel Psota, jednatel Znojemské dopravní společnosti, která vyhrála výběrové řízení na provozování veřejné dopravy ve Znojmě na dvanáct let.

Změna dopravce bude pro cestující znamenat vydání. Zejména pokud chtějí využívat možnosti platit elektronickou peněženkou. Většina si bude muset za sto osmdesát korun koupit novou.

Za tu dosavadní nedostanou nic vráceno. „Mám už asi dva roky elektronickou peněženku na autobus. Protože jsme ale koupili auto a autobus už asi využívat nebudu, chtěla jsem elektronickou peněženku vrátit. Když jsem si ji pořizovala, zaplatila jsem za ni vratnou zálohu sto šedesát korun. Teď, když jsem ji chtěla v kanceláři firmy ČAS odevzdat, tak mi paní řekla, že mi za ni nic nedá,“ zlobila se lékařka Jana Koutná.

Ředitel Polach kritiku odmítl. „Byly různé druhy a typy karet. Pokud jde o elektronické peněženky, lidé platili zálohu asi padesát korun na její výrobu a při převzetí pak doplatili kupní cenu. Ta ale nebyla vratnou zálohou. Karta je majetkem člověka, který si ji pořídil,“ řekl Polach.

Firma, která v různých podobách provozovala městskou dopravu ve Znojmě desítky let, se hlásí jen k vypořádání zůstatků, které cestujícím ke konci roku zbudou. „Pokud někomu na kartě zůstanou peníze, budeme to řešit po Novém roce. Do konce prosince jezdíme a lidé mohou karty stále ještě používat,“ dodal Polach.

Ani představitelé města ale nebyli s dosavadním fungováním karet spokojeni. „Týká se to smluvních vztahů nastavených minulým vedením radnice a zejména toho, že elektronické peněženky byly využívány jen minimálně,“ řekl znojemský místostarosta Jan Blažíček.

Větší zájem o elektronické peněženky chce město podpořit tím, že při použití karty budou lidé platit o dvě koruny za jízdu méně. „Mohou si také vybrat z několika variant placení jízdného,“ dodal Blažíček.

Dráhy nabízejí nový lístek do Vídně

Prvními elektrickými vlaky, které začnou od neděle jezdit mezi Znojmem a Vídní, se cestující svezou za výhodnější jízdné než dosud. Za zpáteční jízdenku platnou čtyři dny zaplatí 345 korun.

Dosud podobnou cenu dostali jen držitelé takzvaných inkaret Českých drah, nebo lidé, kteří si raději koupili jízdenku spolkových drah ÖBB a jeli místo ze Znojma až z rakouského Retzu.

„Elektrizace tratě ze Znojma přes Šatov po státní hranici zajistí všem velmi komfortní cestování bez nutnosti přestupu. Výrazně se zkrátí i doba, za kterou cestující dojedou do Vídně. Kompletní regionální doprava bude zajištěna moderními rakouskými klimatizovanými vozy. Očekáváme velký zájem naší cestující veřejnosti o tato spojení,“ uvedl Pavel Karšulín, ředitel Krajského centra osobní dopravy.

Mezi Znojmem a Vídní pojede denně sedm párů vlaků tvořených komfortními soupravami taženými věhlasnými rakouskými lokomotivami Taurus.
„Zpáteční jízdenky EURegio budou stát 345 korun, nebo 324 korun pro držitele In-karty/Rail plus. Cena těchto zpátečních jízdenek bude platná po celé období platnosti jízdního řádu. Chceme tímto krokem podpořit cestování ze Znojma do rakouské metropole,“ dodal Aleš Ondrůj, ředitel Odboru produktů a obchodu Českých drah.

Nabídku EURegio mohou vedle Znojma využít i cestující z dalších měst, třeba Brna, Plzně či Českých Budějovic.
„Cestující si mohou zakoupit dva druhy jízdenek. Buď zpáteční platnou čtyři dny, nebo týdenní opravňující k neomezenému počtu jízd po dobu platnosti, která bude vždy od pondělní deváté hodiny ranní do dalšího pondělí,“ uvedla regionální mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Rekonstrukce a elektrifikace tratě ze Znojma do Šatova včetně výměny železničního mostu přes Dyji stála přes miliardu korun a trvala zhruba jeden a půl roku.

Autor: Martin Moštěk

13.12.2009 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Vodárenská společnost přispěla na nový přístroj. Pomůže při odběrech krve

Žáci 1.B třídy ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě – Příměticích s paní učitelkou Evou Nachtneblovou.

NAŠI PRVŇÁCI: představujeme žáky ZŠ Prokopa Diviše ve Znojmě a ZŠ Konice

Dvanáct volebních lídrů ve dvanácti rozhovorech: čtěte Deník Rovnost

Jižní Morava - Existuje celkem dvanáct politických uskupení, které mají reálnou šanci dosáhnout na tříprocentní volební výsledek. Tedy kdyby letošní parlamentní volby byly jen na jihu Moravy. Alespoň to tvrdí poslední předvolební průzkum preferencí, které exkluzivně pro Deník připravila firma SANEP.

Skokanům na kandidátkách pomáhají tituly a profese lékaře. Vzbuzují důvěru

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Zakroužkováním až čtyř jmen mohou voliči své favority z nižších příček kandidátek poslat do poslanecké sněmovny. Některým v minulosti pomohli i o deset příček.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra KDU-ČSL a poslance Jiřího Miholy

Jižní Morava – Jiří Mihola je lídr jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do poslanecké sněmovny. Ve čtvrtek od 11 do 12 hodin odpoví na dotazy čtenářů na www.rovnost.cz.

Budování u znojemských hradeb? Dělníci zahájili výkopy bez archeologů

Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Pokochat se pohledem z nově zpřístupněné vyhlídky věže, odpočinout si v hradebním příkopu nebo si zkrátit cestu z Pasteurovy ulice do centra města přes Kapucínskou zahradu ve Znojmě budou moci turisté již od příští sezony. Do práce u hradeb, které objednalo město, se firma pustila bez přítomnosti archeologa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení