Klidné a upravené však není jen okolí obecního rybníka. Jako ze škatulky je náves, nepřehlédnutelná je stylová autobusová zastávka s elektrickými hodinami. Nad zastávkou se hrdě vypíná nedávno zrekonstruovaný kostel a pro vyznavače světských požitků je hned naproti kostelu místní hospůdka U želvy.
Dvě stovky místních obyvatel využívají zánovní vodovod, v domácnostech je zavedený plyn.
„Chybí nám už jen kanalizace. Máme požádáno o dotaci na operační program životního prostředí. Už to mělo být rozhodnuto, ale úředníci dělají mrtvého brouka, takže zatím nic nevíme,“ postěžoval si starosta obce Milan Sedlačík.
Nový kostel ano, čističku zatím ne
Pokud čejkovičtí dotaci získají, mohli by už na podzim začít budovat. „Čističku neplánujeme, chceme se napojit na Břežany,“ doplnil starosta.
Statisíce korun obec dala také na opravy místního kostela. „Kostel jsme opravovali průběžně od roku 2003. Nikdo totiž nebyl schopen sehnat na jeho opravu dotace, tak to zbylo na nás. Do Oleksovic, kde je farnost, pod kterou spadáme, pak přišel nový správce a začal se o majetek církve pořádně starat,“ nastínil starosti obce Sedlačík.
A že se obec o svůj majetek stará, je vidět na každém kroku. „Dole u koupaliště máme klidovou zónu s obecním rybníkem. Nedaleko rybníčka je areál, kde pořádáme společenské akce jako hody či zábavy. Teď jsme tam třeba pálili čarodějnice. Sportovci v areálu mohou hrát volejbal či nohejbal. Chceme ale udělat ještě nové víceúčelové sportovní hřiště. To bychom rádi vybudovali do léta příštího roku,“ přiblížil starosta.
Zájemcům o klidné bydlení na malé vísce obec nabízí levné zasíťované pozemky. „V lokalitě, určené pro výstavbu rodinných domků, se právě staví tři domy, bude jich tam celkem šest. Pozemky jsou zasíťované a prodáváme je většinou místním. Cena je čtyřicet korun za metr čtvereční,“ říká Sedlačík.
Do malé vísky se mladým z měst či jiných obcí nechce. „Přitom u nás máme soukromou restauraci i malý obchůdek, tradiční krojované hody trvají tři dny. Pořádáme různé kulturní i společenské akce,“ popisuje starosta.
V obci je místní fotbalový klub, hřiště s pečlivě střiženým pažitem je vidět na konci obce směrem na Břežany z auta. „Poštu bohužel nemáme, na dvě stovky obyvatel by nám ji ani nezřídili. Centrální poštu máme v Jiřicích u Miroslavi, ale místní většinou jezdí na poštu do Břežan,“ přibližuje Sedlačík.
Práce na poli i na webu
Místní pracují většinou v zemědělství. „Bohužel, družstevníci prý chtějí rušit výkrmnu prasat, tak to vypadá, že práci asi ztratí i těch pár ženských, které tam pracují. Jinak ale naši obyvatelé pracují jen v družstvu nebo u stavební firmy. Ostatní dojíždějí do Znojma nebo Pohořelic. Do Znojma ale také jezdí řada lidí na úřad práce,“ posteskne si starosta.
Skutečnost, že jde obec s dobou, potvrzují i její internetové stránky www.cejkoviceuznojma.cz. Kromě aktualit, elektronické úřední desky a množství fotografií z kulturních i společenských akcí se kdokoli může obrátit na starostu prostřednictvím formuláře se svým dotazem. Jak lze z webu vyčíst, starosta tázajícím průběžně odpovídá.
Web obce nabízí i stručnou historii. Zájemce se může dovědět, že první zmínky o obci pocházejí z roku 1246 i to, že příští rok obec slaví tří sté výročí své existence. V roce 1711 totiž vznikla sloučením dvou německých obcí.
Na přelomu devatenáctého a dvacátého století se, podle obecní publikace o Čejkovicích, obyvatelstvo zabývalo zemědělstvím a bylo vyhlášeno pěstováním znamenitého fenyklu. Zájemce se zde také dočte proč a jak zemřel poslední kůň při řádění žháře v sedmdesátých letech minulého století.