V muzeum celnictví a ochrany hranic se má změnit bývalá celnice v Hatích u Znojma. „Tenhle projekt chystáme snad osm let. Někdejší celnici plánujeme přestavět a ukázat v ní historické souvislosti a vývoj ochrany hranic. Velký prostor chceme věnovat i železné oponě, na kterou se už zapomíná,“ řekl ředitel brněnského Technického muzea Ivo Štěpánek.

Pokud s žádostí uspějí, dostane někdejší hraniční mezipásmo i nový výrazný bod. „Součástí zamýšleného muzea bude i představení práce geodetů a tvorby map. Věž poslouží k předvádění zaměřování bodů v krajině,“ dodal Štěpánek.

Znojemské Jihomoravské muzeum plánuje využít pro své účely někdejší školu v Alšově ulici. „Umístili bychom tam depozitáře, vytvořili místo pro vzdělávací programy pro školy, rodiny či důchodce a také sály pro výstavy a stálou expozici obrazů Znojma a Podyjí,“ vypočítala ředitelka Vladimíra Durajková.

Ilustrační foto.
Strom života zasadí při narození dítěte. Podél vranovické naučné stezky

Obnovu má prodělat i muzeum ve Veselí nad Moravou. „Podali jsme dva projekty. V Hodoníně nutně potřebuje opravit a vylepšit depozitáře. V pobočce ve Veselí chceme opravit celou návštěvnickou trasu a nahradit zastaralé expozice,“ informovala ředitelka hodonínského Masarykova muzea Irena Chovančíková.

Záměr uvítal Veselan Vojtěch Bartek. „Na expozici je vidět, že pochází z osmdesátých let. Muzeum je u v létě velmi vyhledávané cyklotrasy, potenciál proto určitě má. Doufám, že muzeum poté vylepší víkendovou otevírací dobu,“ řekl Bartek. Další plány má například mikulovské muzeum na obnovu expozice životního stylu na tamním zámku.

Muzea nyní zažijí dramatické čekání. „V programu je připravených devět set milionů korun. Muzea poslala šestačtyřicet projektů za 2,35 miliardy,“ upozornil Vilém Frček z ministerstva místního rozvoje, které evropské peníze z příslušného programu spravuje.

Zima a mráz. Ilustrační foto.
Jižní Moravu sužují třeskuté mrazy. Strážníci bdí nad bezdomovci