Speciální poděkování si podle vedení kraje zaslouží za loňský rok dvanáct osobností. „Jsou to lidé, kteří nebyli vlažní. Měli a mají vlastní názor, vlastní vášeň a rozhodnost, kterou ve chvíli, kdy to bylo třeba, dokázali zacílit na správné místo. Mám radost, že letos oceňujeme řadu zajímavých žen – Dagmar Havlovou, Barboru Krejčíkovou nebo Janu Horváthovou, kterou chápu jako naprosto zásadní osobnost romské kultury, dokumentaristiky a historie,“ sdělil hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Ocenění za přispění k věhlasu Jihomoravského kraje si odnesla někdejší první dáma České republiky Dagmar Havlová.

Ocenění laureáti Ceny Jihomoravského kraje za rok 2023 převzali medaile a diplomy z rukou hejtmana Jana Grolicha.Ocenění laureáti Ceny Jihomoravského kraje za rok 2023 převzali medaile a diplomy z rukou hejtmana Jana Grolicha.Zdroj: se souhlasem JMK

Za budování dobrého jména kraje si cenu odnesla i Jana Horváthová, spoluzakladatelka Muzea Romské kultury, která je od roku 2003 zároveň jeho ředitelkou.

David Studnica. Zachránil dva lidi z hořící budovy v ulici Rumiště v Brně.
Zachránce lidí z hořícího domu v Brně: nohou vykopl mříž, na nebezpečí nemyslel

Cenu za hrdinství předal jihomoravský hejtman čtyřem lidem. „Dva z nich, lékaři znojemské nemocnice, Petr Kouřil a Jana Kouřilová, zachránili včasnou resuscitací život chlapce na znojemském koupališti. Bezvládnému chlapci poskytli srdeční masáž a zajistili dýchání ambuvakem,“ sdělila mluvčí kraje Helena Ondřejová.

Jak doplnila, oceněný byl i David Kovář, který poskytl srdeční masáž spolucestujícímu v autobuse. S pomocí řidiče a telefonických instrukcí od záchranné služby prováděl první pomoc až do příjezdu sanitky. Díky včasné pomoci postižený muž nejenom přežil, ale je bez dalších následků.

David Studnica. Zachránil dva lidi z hořící budovy v ulici Rumiště v Brně.
Muž z Brna zachránil dva lidi z hořícího domu. Za záchranu získal prestižní cenu

David Studnica prokázal mimořádnou odvahu při záchraně dvou lidí uvězněných v hořícím objektu. Jako pracovník nedalekého pneuservisu se rozhodl nečekat do příjezdu hasičů, ale za cenu vlastního zranění vyprostil jednoho muže z mříží zabezpečené místnosti. Dalšího člověka, kterého se ven z budovy dostat nepodařilo, držel přes mříže za ruce až do příjezdu pomoci.

Ceny Jihomoravského kraje za rok 2023

  • Za přispění k věhlasu a dobrému jménu Jihomoravského kraje ocenění získali:Emil Józef Biernat,Dagmar Havlová,Jana Horváthová,Pavel Rychetský
  • Za přínos oblasti vědy ocenění Jihomoravského kraje získal:Karel Říha
  • Za přínos v oblasti folkloru ocenění Jihomoravského kraje ocenění získali: Jaroslav Švach,Václav Štěpánek
  • Za přínos v oblasti sportu ocenění Jihomoravského kraje získala:Barbora Krejčíková
  • Za hrdinský čin ocenění Jihomoravského kraje získali: David Studnica,Jana Kouřilová a Petr Kouřil (společné ocenění), David Kovář