Ocenění obdržel in memoriam lékař Arnošt Růžička za dlouholetou obětavou práci pro občany města Znojma v profesi lékaře a vedoucího záchranné služby. „Další z oceněných je Stanislav Dušek zakladatel Klubu mladých filatelistů za dlouholetou práci s mládeží. Trojici uzavírá Iveta Hlobilová za charitativní činnost na podporu Nadace pro transplantaci kostní dřeně,“ sdělil mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík.

V roce 2015 spustila Iveta Hlobilová kampaň Znojemsko na dřeň. „Vše začalo v roce 2015 prvním zápisem do registru na Ježíškově Garage designu. Počet lidí ze Znojemska zapsaných v registrech dárců kostní dřeně byl asi osmdesát. Tehdy se jich během jednoho odpoledne zapsalo sto dvacet. Dnes je jich téměř tisíc. Na různých akcích jsme od roku 2015 vybrali pro Nadaci pro transplantaci kostní dřeně zhruba milion korun,“ ohlížela se Hlobilová.

Portugalskou módu ze Studia Henriquez a šperky a doplňky ze znojemského ateliéru Artfashion předvedly modelky v historických prostorách hradu.
Benefice pomáhala na hradě. Módní přehlídka ve Znojmě vynesla desítky tisíc

Za dlouholetou práci pro občany Znojma v profesi lékaře a vedoucího zdravotnické záchranné služby ocenili zastupitelé doktora Arnošta Růžičku in memoriam. Cenu převzala jeho manželka Miroslava Růžičková. „Pan doktor Růžička se zapojil do řad rychlé záchranné služby po své druhé atestaci v roce 1987. Pomohl tisícům lidí v ohrožení života. Ve volném čase se navíc věnoval i školení hasičů," uvedli zástupci Pro Znojmo ve své nominaci, která prošla radou města v červnu.

Jak doplnili, doktor Růžička v roce 2022 získal medaili Hasičského záchranného sboru. Z funkce vedoucího lékaře znojemské Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje odešel do penze v roce 2017. I tak ale nadále na částečný úvazek vypomáhal v nemocnici. Zemřel loni 1. prosince.

V době otevření měla nemocnice kapacitu 520 lůžek a zaměstnávala kolem 1600 zdravotníků.
Padesát let znojemské nemocnice: otevření bylo jen na oko, stavba měla zpoždění

Symbolický klíč od města převzal ještě Stanislav Dušek, zakladatel Klubu mladých filatelistů, a to za dlouholetou práci s mládeží. V roce 1976 založil Klub mladých filatelistů a jako vedoucí v něm působí dodnes.

Cena města Znojma za rok 2023 byla slavnostně předána na pondělním zasedání zastupitelstva v Centru Louka. „Všichni tři ocenění mají jedno společné. Věnovali svůj čas a energii druhým. Každý po svém, ale každý nezištně a ve prospěch ostatních. Společné mají i to, že tuto svou činnost vykonávali dlouhodobě a že přispívali a přispívají k šíření dobrého jména našeho města daleko za jeho hranicemi,“ řekla starostka města Ivana Solařová při slavnostním předávání cen.

Na snímku jsou nafukovací hračky Fatra Napajedla.
Jarní prázdniny s dětmi ve Znojmě. Legendární gumové hračky uvidí v Domě umění

Loni dostal Cenu města Znojma bývalý dlouholetý šéf Znovínu Znojmo Pavel Vajčner. Ocenění byli i Miroslav Kučera, Bedřich Fendrich, pracovníci charity, Mons. Jindřich Bartoš a Miroslav Kavka.

Zdroj: Martin Moštěk