Město se snaží držet cenu tepla na nejnižší možné přijatelné úrovni. „Chceme podpořit znojemské domácnosti a dát jim jistotu, že v této nelehké době stojíme na jejich straně,“ komentovala záměr města a Znojemské tepelné společnosti starostka Znojma Ivana Solařová.

Doplnila, že město chystá rekonstrukci rozvodové sítě tepla a teplé vody. „Chceme se zaměřit na modernizaci infrastruktury, což nám v budoucnu ušetří peníze,“ dodala.

Kontejnery na tříděný odpad. Ilustrační snímek.
Poplatek za odpady ve Znojmě podraží. Nově mají lidé platit osm set korun

Vývoj cen tepla ve Znojmě

  • 2022: 560 Kč/GJ
  • 2023: 1290 Kč/GJ
  • 2024: 1098 Kč/GJ

Znojemská tepelná společnost prochází dle slov jednatele Květoslava Svobody zásadní transformací. „Analyzovali jsme provoz a chování technologií - ztrátovost, anomálie v měření, reporty, ekonomiku. Také jsme spustili nový informační web pro naše stávající a možné klienty. Chystáme podklady pro žádosti o dotace na modernizaci infrastruktury,“ vyjmenoval výčet aktivit za uplynulý rok Svoboda.

Tepelná společnost zásobuje čtyři tisíce domácností a šestatřicet kotelen. Loni lidé ve Znojmě platili 560 korun za gigajoule, letos to bylo 1290 korun. Cena pro příští rok je stanovená na 1098 korun.

Dlouhé opravy na Střední škole technické ve Znojmě jsou oficiálně u konce.
Ve Znojmě skončily dlouhé opravy. Škola s tesaři či instalatéry díky nim ušetří

Jak upozornil bývalý starosta Jakub Malačka, výhodnou cenu mohli mít lidé ve Znojmě déle. „Když tehdy končila smlouva, chtěli jste ji zafixovat na delší dobu. Soutěž byla roku 2018 nebo 2019. Tehdy byli zástupci hnutí ANO proti. Poukazovali na to, že vše musí skončit s volebním odbobím, že další vedení radnice nebude přejímat minulé závazky," sdělil Malačka.

Ceny za teplo v Jihomoravském kraji

  • Brno – aktuálně 1 199 Kč/GJ, od ledna 1221 Kč/GJ
  • Blansko – aktuálně 1 165 Kč/GJ, od ledna 1 098 Kč/GJ
  • Vyškov – aktuálně 797,5 Kč/GJ, od ledna do 1 150 Kč/GJ
  • Břeclav – aktuálně 1 163 Kč/GJ, od ledna 1 136 Kč/GJ
  • Hodonín – aktuálně 771 Kč/GJ, cena od ledna dosud neznámá