Máte špatné zkušesnosti s odtahovou službou ve Znojmě? Napiště nám na znojemský@denik.cz.

Nejvyšší cena v Česku za odtah špatně zaparkovaného auta a město Znojmo. To je spojení, které už platí řadu měsíců. A nezdá se, že by tomu mělo být jinak ani po chystaném zavedení nového parkovacího systému. Ten by měl fungovat od konce příštího roku. I v tu dobu ale budou zřejmě jednotlivé položky v celkové sumě za odtah hlubokým tajemstvím.

Znojemskému deníku Rovnost se konkrétní kalkulace ceny, za kterou firma .A.S.A. odtahuje špatně zaparkovaná auta ve Znojmě, nepodařilo získat. A to přesto, že na radnici podal oficiální žádost o tento údaj podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Přesnou kalkulaci ceny, tedy téměř dvou tisíc korun za jeden odtah, radnice údajně vůbec nezná.

„Vzhledem k tomu, že náklady na odtah vozidel tvořící překážku na pozemních komunikacích hradí provozovatel vozidla, kterému bylo vozidlo odtaženo, nebyla součástí zadávací dokumentace při výběrovém řízení ani Smlouvy o spolupráci kalkulace nákladů. Domníváme se, že kalkulace nákladů není veřejně přístupná informace,“ odpověděl na oficiální žádost Deníku vedoucí odboru rozvoje Zdeněk Čižmář.

Jasnou sazbu za odtah aut má přitom policie. „Pokud policie nechává odtáhnout například ukradené auto, které zajistí, hledá vždy nejnižší cenu. Většinou to je tři sta padesát korun fixní část a dvacet korun za ujetý kilometr,“ uvedla znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Znojemská .A.S.A. si skoro dva tisíce korun účtuje za odtah auta na parkoviště u svého sběrného dvora u Dobšic. Z nejvzdálenější městské části Přímětice to je šest kilometrů. Práce odtahového auta při cestě tam a zpět by tedy při této kalkulaci přišla, včetně fixní položky, na necelých šest set korun.

Podle ředitele znojemské pobočky společnosti .A.S.A. však téměř dvoutisícová částka za odtah pro město Znojmo zahrnuje spoustu dalších položek. Konkrétně je však vyjmenovat odmítl.

„Sazba závisí na počtu odtažených aut. Těch je v době čištění pět až osm denně. Pak ale na pět měsíců čištění skončí a nemáme za den třeba vůbec nic,“ shrnul ředitel znojemské pobočky .A.S.A. Josef Esterka.
Podle něj se navíc do sazby promítá i řada dalších nákladů.

„Není to jen o tom, že odtahovka vyjede, něco naloží a někam to odveze. Musíte vidět i to, že naše odtahová služba má mechanickou ruku a rameno za milion korun, se kterým se nám nikdy nestalo, že bychom špatně zaparkované auto jakkoliv poškodili. Celé auto na odtahy je nové, v ceně za odtah je tedy i jeho leasing. Služba navíc funguje čtyřiadvacet hodin denně včetně víkendů. Po celou tuto dobu tedy musíme platit pohotovost obsluhy. Služba zahrnuje legální uložení auta, jeho parkování, veškeré papíry včetně pojištění, ochranku na parkovišti a další položky,“ vypočetl bez bližších podrobností Esterka.

„Odtahová služba nebyla primárně dělaná kvůli odvážení aut při blokovém čištění, což je dnes jediný zdroj odtahů. Vznikla hlavně kvůli odtahování špatně zaparkovaných aut z centra, které bylo těmito vozy přecpáno. Pokud městská policie více využije svých možností, může se i v zimě dostat alespoň na tři odtažená auta denně a cena může klesnout až o tři sta korun,“ odtušil ředitel.

„Odtahová služba je pro nás velmi nepříjemná. Nikdo netuší, jakou negativní reklamu si děláme tím, že odtahujeme auta i našich zákazníků, se kterými děláme obchody za miliony. Mě osobně už drželo pod krkem několik méně přizpůsobivých občanů. Znojmo ale chtěloslužbu zajistit, a nikoho jiného nenašlo,“ dodal.

Je tedy pravděpodobné, že se cena za odtah auta výrazněji nezmění ani po kompletním zavedení nového parkovacího systému ve Znojmě.
„Protože cena za odtah závisí na počtu odtažených aut, je teoreticky možné, že sazba klesne. Je ale taky možné, že i stoupne. Cílem není co největší počet odtažených aut, ale výchova řidičů,“ řekl starosta Znojma Petr Nezveda.