Zprávu potvrdila ve čtvrtek nejdříve Radiožurnálu Zikmundova rodina. Zaskočila i jeho přátele v Prosiměřicích na Znojemsku, kam za nimi jezdil pětadvacet let. „Je to hrozně smutná zpráva, i když se to dalo vzhledem k jeho věku čekat. Poslední dva roky už nepřijímal návštěvy. Zapálíme na jeho počest svíčky u cedule, kterou jsme po něm letos neoficiálně pojmenovali ulici v Prosiměřicích,“ reagoval na ztrátu Jaromír Polák, člen dřívějšího Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda Globe Prosiměřice. Dnes Cesty 2008.

Přátelé cestovatelů Hanzelky a Zikmunda po nich pojmenovali ulici v Prosiměřicích na Znojemsku.
Prosiměřičtí pojmenovali ulici po Hanzelkovi a Zikmundovi. Přátelili se

Miroslav Zikmund

* Narodil 14. února 1919 v Plzni.
* Na Vysoké obchodní škole se seznámil s Jiřím Hanzelkou.
* První plány na cestu kolem světa začali spřádat již v roce 1938, válka jim je ale načas odsunula.
* V přípravách na cestu však neustali, učili se jazyky, Zikmund jich nakonec ovládl osm, Hanzelka čtyři.

Polák i další parta kamarádů, včetně starosty obce Jiřího Lukeše, se s Miroslavem Zikmundem přátelili. „Poté, co jsme ho před čtvrt stoletím vyzvedli poprvé na nádraží v Brně jsme se stýkali pravidelně, jezdili jsme na jeho narozeniny do Zlína. On jezdil zase k nám na setkání cestovatelů,“ vzpomínal Polák.

Chystali Zikmundovi i chalupu, nakonec ale dostal od obce hotelový pokoj na obecním úřadě. „Nesmírně jsme si ho vážili a cenili si každou minutu s ním. Byly to povzbuzující a inspirativní chvíle. Byl to velmi zvláštní člověk s obrovským charisma,“ vyzdvihl Polák.
Se svými přáteli chce pokračovat v popularizaci cestování, aby Zikmundův odkaz zanechali i budoucím generacím.

Mezi jeho přátele patřil i starosta Prosiměřic Jiří Lukeš. „Zpráva mě zasáhla, po Jiřím Hanzelkovi jsme v Miroslavu Zikmundovi ztratili i druhého největšího legendárního cestovatele,“ reagoval starosta obce na Znojemsku.

Vzpomínají i na Blanensku

Smutná zpráva o úmrtí známého cestovatele a dobrodruha zasáhla také Milana Daňka, šéfa blanenského festivalu filmů, setkání a dobrodružství Rajbas. Sám procestoval kus světa a Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka byli pro něj nedostižnými vzory. „Je to smutná zpráva. Ale svým životem zůstane Miroslav Zikmund nesmrtelný a obrovskou inspirací. Bylo mi velkou ctí strávit s ním pár chvil,“ řekl Deníku Rovnost Daněk.

Kamerový systém Městské policie ve Znojmě obsluhuje Taťána Nahodilová.
Trvalý dozor. Vandaly pohlídá ve Znojmě pět nových kamer

Před patnácti lety se chystal na výpravu do afrického Konga za Pygmeji. Chtěl navštívit místa, která Zikmund s Hanzelkou zmapovali na konci čtyřicátých let. „Pan Zikmund se o naší výpravě dozvěděl a těsně před odletem mi poslal okopírovaný deník z míst, kam jsme se chystali. Za ty desítky let se ale hodně změnila. Už tam nebyl žádný prales. Jejich legendární záběry z návštěvy pygmejské vesnice jsme pak použili v našem dokumentu, který jsme mu promítli,“ doplnil Daněk.