Stavební stroje a dělníky na zámku už vystřídali řemeslníci montující nábytek, mezi nimi se proplétají malíři pokojů. Dokončují poslední úpravy a přitom stále odhalují díla, která tu před staletími zanechali jejich předchůdci. Poslední překvapení se skrývalo na stěnách a stropě místnosti pod zámeckou věží. „Unikátní fresky odhalili řemeslníci při odstraňování starých nánosů omítek. Nejdřív malý kousek na stěně a později celý strop,“ ukázal poklad Deníku Rovnost místostarosta Krumlova Zdeněk Juránek.
Zprvu miniaturní nenápadný náznak malby nenechal v klidu restaurátora Ladislava Rozsypala s kolegyní Milenou Nečáskovou. „Bylo velké štěstí, že se malba podařila objevit, původně se totiž jevila jako bezvýznamná linka. Nedalo nám to a začali jsme ji velmi opatrně prozkoumávat. Nakonec nám pod rukama rozkvetla obrovská celistvá malba z doby renesance. Její hodnota je obrovská. Nejedná se totiž jen o malé fragmenty, ale celý velký kus,“ vyzdvihl objev Rozsypal.
Centimetr po centimetru pak celý tým restaurátorů se skalpely v ruce opatrně odstraňoval tři vápenné nánosy maleb. „Soudržnost omítek byla velmi narušená, místy jsme se museli poprat i s poškozením po úderech kladivem. Dalo by se říct, že retuše barvami už byly snadnější, ale i na těch samozřejmě hodně záleželo,“ dodal restaurátor.
Sbírka Medy Mládkové i epopej
Dovnitř zámku se přestěhovala také původní kamenná lucerna, několik metrů vysoká nejvyšší část obnovené věže. „Byla ve špatném stavu a museli jsme ji nahradit novou replikou. Bylo nám ale líto fragmenty původní lucerny nevyužít, a tak jsme ji nechali zrenovovat a vystavili uvnitř,“ uvedl místostarosta Juránek.
Rýsuje se už i naplnění místa uměleckými díly či dokumentací historie. Část prostorů využije Ústav pro studium totalitních režimů. V patře pak vznikne stálá expozice uměleckých děl ze sbírky mecenášky umění Medy Mládkové.
Jiní řemeslníci přetváří do konečné podoby už také informační centrum, které v přízemí poslouží jako vstupní brána na prohlídkové okruhy včetně galerie. V té je umístěná slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy. „Vstup bude bezbariérový, před loubená okna vysázíme popínavé růže, tak jak tomu bývalo kdysi. Prostor před zámkem upravíme pro pěší a namísto pokácené staré lípy, která musela k zemi kvůli špatnému stavu, vysázíme dva nové stromy,“ nastínil nejbližší plány Juránek. Zahradnických úprav se dočká i hlavní nádvoří.
Správci zámku dovybaví reprezentační sály, část z nich bude sloužit také jako konferenční nebo zasedací sál. Návštěvníci budou moci využívat rozsáhlou terasu v patře či se projít po romantických arkádách.
Kontrastem k novotou vonícímu jižnímu křídlu zámku jsou ale ještě neopravené části sídla. Například ty, v nichž za socialismu poznávali řemesla žáci někdejšího učiliště. „Několik pamětníků tady ještě máme, v té době došlo k velké devastaci majetku. Je hezké vidět, jak se zámek mění před očima,“ poznamenal muž procházející v pátek kolem památky. Představil se pouze jako Josef.
Podle místostarosty Juránka bude nyní opravená asi čtvrtina zámku. Krumlovští už ale společně s památkáři začínají chystat projektovou dokumentaci týkající se západního křídla. Co vědí už nyní, je, že se neobejdou bez dotace.
Do jižního zámeckého křídla se pracovníci pustili zhruba před třemi lety s rozpočtem 130 milionů korun, pomohla dotace ve výši necelých sto milionů. Stavební překvapení jim postupem času ale navýšila platby za práce o dalších třicet milionů navíc.