Důvodem je podle mnohých rekonstrukce radniční věže v Obrokové ulici, na níž byly umístěné vysílače operátora, ty musel v souvislosti s opravou demontovat.

„Dennodenně se stává, že hovor vypadne i třikrát, přitom bydlím v centru města, kde by mělo být pokrytí nejsilnější. O videohovoru ani nemluvě, na obraze téměř nerozeznám s kým mluvím, seká se. Neumím si představit práci z domova, která je na mobilním připojení závislá,“ stěžoval si například Vědomil Vildomec, bydlící na Horním náměstí v centru města.

Odlehlé místo v Hlubokých Mašůvkách bylo svědkem starého zločinu. Obrázek svatého Josefa.
Křížek a obrázek jsou němými svědky 110 let staré tragedie v Mašůvkách

Lepší signál k telefonování chytí prý i v údolí u blízkých Jevišovic. Za pravdu mu dává i jeho syn, který je profesí elektrotechnik a zabývá se tokem dat. „V Brně, kde pracuji je mobilní síť desetkrát rychlejší než ve Znojmě. V kterékoliv jiné vesnici i třeba v polích u Hodonína mám k dispozici dvacet až třicet megabitů za sekundu, ve Znojmě pouhé tři,“ potvrdil problémy Vědomil Vildomec mladší.

Podle obou mužů je nedostatečný signál ve Znojmě dlouhodobý problém, který v posledních dnech ještě zesílil. „Na technické podpoře T-Mobile mně sdělili, že na vině je oprava v centru města. Proto dochází k výpadkům. Poskytli mi slevu z tarifu. To mně ale nepomůže, když budu potřebovat zavolat třeba záchranku. Zrovna nedávno nebylo otci dobře a měl jsem vážné obavy, že se lékařské pomoci v případě nutnosti nedovolám,“ zamýšlel se syn.

Potíže s mobilním signálem ve Znojmě:

• Problémy působí lidem v centru města

• Na vině je zastaralá technika vysílačů na radniční věži

• S její rekonstrukcí vysílače operátoři odpojili

• Instalují v centru nové vysílače, všechny ale ještě nejsou zapojené

• Lidem se přerušují hovory, seká se obraz či video

• Mají potíže při práci z domova, obávají se situace, kdy by potřebovali zavolat záchranku

• Nepomáhají jim ani nejvyšší placené tarify

• V okolí bez problémů naměří datový tok 20 – 30 Mb/s v centru Znojma jen 3 Mb/s

• Největší potíže mají zákazníci sítě T-Mobile

Podle zjištění Deníku Rovnost mají problémy se slabým signálem v centru města hlavně uživatelé sítě T-Mobile. Na ostatní provozovatele si lidé tolik nestěžují. To potvrdila i mluvčí sítě Vodafone Kateřina Šantorová. „V poslední době neevidujeme žádné stížnosti na problémy s kvalitou signálu a rychlostí dat v centru Znojma. Síť je pravidelně monitorována. Na radniční věži základnovou stanici nemáme,“ ujišťovala.

Problémy se slabým signálem potvrdil i starosta Znojma Jakub Malačka. „Trvá to už asi tři, čtyři roky. Důvodem je zastaralá technika vysílačů na radniční věži, které se také přehřívají a škodí starobylým trámům. Se začátkem rekonstrukce jsme je nechali vypnout a po jejím ukončení se na ni už nevrátí. Provozovatele jsme na to s předstihem upozorňovali,“ vyjádřil se Malačka.

Podle zjištění Deníku Rovnost nyní operátoři pracují na zapojení nových vysílačů umístěných kupříkladu na komíně staré nemocnice, budově Agrodomu a v centru města. „Z důvodu rekonstrukce radniční věže došlo k vypnutí vysílače mobilního signálu. Tento jeden vysílač je potřeba nahradit třemi dalšími a bohužel vzhledem k obtížím se získáním nájemních smluv se jejich zprovoznění opozdilo. První z nich bude spuštěn v průběhu července a srpna. Jelikož se jedná o historické centrum města, nebylo možné použít jako náhradu mobilní vysílač,“ sdělila mluvčí společnosti T-Mobil Zuzana Svobodová.

Nedostatečnou kapacitu mobilní sítě pociťují i turisté a návštěvníci Znojma. Zvláště v době konání velkých akcí. Jako třeba Ivana Stoklasová z brněnských Bohunic. „Pravidelně se účastníme tamního historického vinobraní, pravda je, že se nám nedařilo sdílet fotky na sociálních sítích, kterými jsme se chtěli pochlubit přátelům,“ zamýšlela se.