Do rozsáhlé opravy znojemského Horního a Václavského náměstí a ulice Přemyslovců se do dvou týdnů pustí dělníci čtyř stavebních firem. První přijde na řadu ulice Přemyslovců a část Horního náměstí. Firmy i radnice slibují po celou dobu prací zajistit vjezd do centra, omezené bude parkování.

Opravu obou náměstí a ulic město připravovalo několik let, s prvními dvěma žádostmi o evropské peníze ale radnice neuspěla. Letos projekt už podporu získal.

„Celková investice dosahuje jedenašedesáti milionů korun, příspěvek evropských fondů přesáhl sedmačtyřicet milionů korun. Souběžně s touto akcí ještě vodárenský svazek obcí zaplatí výměnu části kanalizace a vodovodů zejména na Horním náměstí,“ uvedl starosta Znojma Petr Nezveda. Součástí oprav bude i výměna přípojek jednotlivých domů. „Všem majitelům jsme rozeslali dopisy s nabídkou příspěvku ve výši poloviny nákladů na výměnu. Informovali jsme je také že pokud nabídku nepřijmou, nemohou deset let do opravených povrchů zasáhnout, vyjma havárií,“ dodal starosta.

„Na Horním náměstí začneme na parkovišti před obchodní pasáží Duky a v zeleném pásu uprostřed. Naplánované opravy sítí pod Velkou Michalskou jsme posunuli tak, aby po dobu adventu byl umožněn příjezd na náměstí jak z Michalské, tak z Kovářské ulice,“ uvedl Stanislav Hahn, šéf jedné ze stavebních firem.

Kvůli výměnám sítí a opravám přípojek bude až do ledna zrušené parkoviště v horní části náměstí. „Bydlící po tu dobu mohou bezplatně využít parkoviště u úřadu práce,“ doplnil místostarosta Znojma Jan Blažíček.

Vjezd do centra, zejména pro bydlící a zásobování, chtějí stavaři i úředníci zajistit po celou dobu oprav. „Zásobování obchodů i příchod k jednotlivým objektům umožníme. Stavba bude rozdělena do čtyř etap, které na sebe budou navazovat,“ uvedla mluvčí radnice Denisa Šipošová.

Až do Vánoc budou řemeslníci pracovat právě v první etapě na zmíněných částech Horního náměstí a v zadní části ulice Přemyslovců. „Po celou dobu adventu tedy bude zajištěn příjezd na Horní náměstí z ulice Kovářské, i z Divišova náměstí, k dispozici zůstane i celé placené parkoviště v prostoru u pošty,“ vypočítala mluvčí Šipošová.

Stavaři hodlají se všemi etapami prací skončit do května. Stavební firmy si předem zajišťují dostatek dlažby. „Do žulových lomů by nějakého půldruhého metru sněhu napadat mohlo, proto navážíme zásoby s předstihem, abychom pak mohli v klidu dláždit,“ poznamenal Hahn.

„Příští úterý uspořádáme informační schůzku pro bydlící a podnikatele v sále bývalého okresního úřadu na náměstí Armády,“ doplnila Šipošová.

Planované etapy rekonstrukce horní části centra Znojma