Stěhování muzea pomohl inspirovat ředitel Znojemské Besedy František Koudela. „S majiteli muzea jsem jednal, když jsme chystali projekt dobové krčmy pro znojemské vinobraní. Konzultoval jsem s nimi naše záměry, abychom vše skutečně věrně zasadili do doby Jana Lucemburského. Přišla řeč i na jejich muzeum. Když jsem se dozvěděl, že hledají nové místo, napadlo mě, že by bylo zajímavé mít takovou expozici právě ve Znojmě. Oni pak začali jednat s městem,“ řekl Koudela.

Vlastníky expozic zájem města potěšil. „V Praze jsme působili tři a půl roku, poté jsme kvůli zvýšení nájmu museli prostory opustit. Jsme velmi rádi, že jsem se dohodli se Znojmem. Nyní budeme spolupracovat na úpravě našich expozic s dalšími odborníky a institucemi,“ uvedla kurátorka muzea Nina Provaan Smetanová.

Jak dodala, muzeum nabídne procházku dějinami vaření a stolování. „Provede návštěvníky celým vývojem od nejstarších dýmných jizeb, přes černou kuchyni k renesanci či venkovským kuchyním 18. století až k těm nejnovějším. Ve Znojmě předpokládáme, že šířeji pojmeme dějiny vinařství,“ naznačila Provaan Smetanová.

Znojemští zastupitelé na nyní schválili koupi expozic muzea. „Město je koupí za milion korun ve splátkách rozložených do pěti let. V rozpočtu na příští rok počítáme se zpracováním projektu, který určí povahu a rozsah úprav prostor barokního pivovaru, kde chceme expozici vytvořit. Mám za to, že bude výborně doplňovat expozici pivovarnictví, kterou jsme letos otevřeli rovněž v pivovaru,“ uvedl starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.