Slunné květnové ráno láká turisty do Národního parku Podyjí. U rozcestí Pod Dlouhým vrchem nedaleko Hnanic se zastavují skupiny cyklistů, aby se zorientovaly, kudy na Šobes. Náhle jim padne zrak na desítky použitých pneumatik, které kdosi vyhodil do lesa jen několik metrů od tabule národního parku.

Projíždějící cyklisté nad černou skládkou pneumatik jen nevěřícně kroutí hlavou. „Tohle je hrozný, lidi jsou opravdu neskuteční bordeláři. My sem jezdíme třikrát ročně, ale tohle jsem tady ještě neviděl. Vždyť jsou všude sběrné dvory,“ divil se Václav Šmolík z Rožmitálu pod Třemšínem.

Druhá skládka

Hromady starých gum si už ve čtvrtek odpoledne všiml důchodce z nedalekého Šatova, který do parku často chodí.
„Tu hromadu jsem objevil na státní svátek odpoledne. Chtěl jsem to ohlásit na obecní úřad, ale nikdo tam nebyl ani v pátek,“ řekl v pátek Jan Svoboda.
Starosta Hnanic tvrdí, že jde o již druhou letošní černou skládku v podobné lokalitě.
„První černou skládku jsme likvidovali nedávno na jaře kousek do místa, kde jsou teď pneumatiky. Odpad, mezi kterým byla i stará televize a také pneumatiky, jsme sami odvezli,“ zlobil se Jiří Musil.

Nyní získal informace o nové, větší skládce pneumatik.
„To je neuvěřitelné. Jenomže tohle je opět na pozemku parku, takže si to musí odklidit správa parku. My už jsme to jednou uklízeli, ale je to opravdu jejich starost,“ dodal Musil.
Krátce po oznámení černé skládky se na místo dostavila policejní hlídka. Muži zákona vyslechli oznamovatele a obhlíželi místo skládky.

Uklidí to park

Pokud policisté pachatele najdou, budou po něm chtít pracovníci parku náhradu škody.
O černé skládce se rychle dozvěděli také lidé ze správy parku. „My už o skládce také víme. Naštěstí nejde o odpad, který se rychle rozkládá nebo znečišťuje půdu a okolí. Hned příští týden se pustíme do její likvidace,“ potvrdil pracovník Správy národního parku Podyjí Jan Kos. Dodal, že černé skládky jsou na jaře poměrně časté.

„Pravidelně vedení obcí na skládky upozorňujeme. Že by ale někdo sypal odpad přímo do parku, to není příliš časté,“ upřesnil Kos.
Naposledy vyšetřovali policisté skládku pneumatik vloni u Miroslavi. Pokud policie pachatele najde, hrozí mu až padesátitisícová pokuta.